Podzim je výbornou příležitostí k prořezávání keřů ostružiníku. Jde o klíč k příští bohaté úrodě

Fotografie: Pixabay

Přicházející podzim nabízí ideální příležitost k zazimování a přípravě některých rostlin a částí zahrady na chladnější období. Zjistěte, kdy je vhodná doba k prořezávání ostružin.

Aby vám ovocné keře plodily i v příštím roce, měli byste věnovat náležitou pozornost prořezávání jejich větví. Takto se zbavíte nejen poškozených částí, ale celkově keři odlehčíte a vytvoříte dokonalé podmínky pro vývoj a růst nových výhonků. Díky této činnosti budou v další sezóně obsypané velkým množstvím sladkých a šťavnatých plodů.

Jak správně pěstovat ostružiny

Ostružiník není příliš náročný na pěstování a nevyžaduje v průběhu roku ani žádnou speciální péči. Stačí ho umístit na slunné a teplé místo, kde bude chráněný před větrem, který by jeho větve mohl poškodit. Výborně vám bude prospívat v úrodném a mírně vlhkém podloží. Dejte si však pozor, abyste půdu nepřemokřili, což by vedlo k uhnívání kořenů, vzniku plísní, nemocí nebo houbových chorob.

Kdy prořezávat ostružiník

Ideální načasování této činnosti se odvíjí od stáří vašeho ostružinového keře. Jednoleté druhy nebo mladé sazenice je lepší stříhat na jaře. Dvouleté a starší rostliny se však vyplatí prořezávat dvakrát do roka. Letní stříhání zajistí zahuštění keře a vývoj většího množství plodů. Podzimní prořezávání zase slouží k odstranění starých výhonků.

Jak postupovat při prořezávání

Důležité je, abyste k prořezávání dřevin vždy používali ostré, čisté a vydezinfikované nástroje a nářadí. Takto předejdete možné infekci a místo řezu se rychle a snadno zacelí. Dejte si záležet na tom, aby provedený řez byl co nejhladší a nedošlo k jeho znečištění. Místo řezu také lze ošetřit vhodným fungicidem, a tím snížit riziko vzniku infekce a plísně.

Povinnost řezání maliníků nesmí být v září opomenuta. Pomůže tak budoucím úrodám

ostružiny
Fotografie: Pixabay

Nejprve se zbavte všech starých, nemocných a jakkoliv poškozených větví, které rostlině ubírají místo i energii. Dvouleté keře musíte zkrátit i na délku. Jakmile výhonky dosáhnou výšky dvou metrů, zastřihněte navíc jejich vršky. V dalším roce pak můžete jednotlivé výhonky prořezat na délku 30 cm, a tím celý keř opět omladit.

Zdroj: Deccoria

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]