Povinnost řezání maliníků nesmí být v září opomenuta. Pomůže tak budoucím úrodám

Fotografie: ulleo on Pixabay / Creative Commons Zero / Public Domain Dedication

Teplé podzimní dny přináší skvělou příležitost, jak připravit svou zahradu na nadcházející zimu. Prořezáváním malin si navíc v příštím roce zajistíte více plodů.

Maliny bezesporu patří mezi nejoblíbenější plody léta. Jakmile však poslední sladké maliny sklidíte, měli byste keř začít připravovat na blížící se chladnější dny. Tímto krokem keř nejen omladíte, ale také podpoříte růst výhonků i vývoj plodů v příštím roce. Takto si budete moci zaručeně vychutnat opravdu bohatou úrodu plnou sladkých a šťavnatých malin. Ideální čas na řezání nastává právě v září.

Kdy prořezávat maliník

Abyste si mohli tuto činnost správně načasovat, musíte nejprve odhalit, který druh keře doma máte. Jedna odrůda plodí na nových výhoncích, které po sklizni další plody nevytvoří. Druhá pak dává plody na starších a zralejších větvích. Tato skutečnost určuje postup, jakým byste měli řez provádět. Vhodné období pak nastává zpravidla na podzim nebo brzy zjara.

Jak prořezávat maliny

Nejdříve se zaměřte na všechny poškozené a nemocné výhonky, které by mohly ohrozit celkové zdraví keře. V dalším kroku pak záleží především na dané odrůdě. Odstranit byste měli ty větve, jež už neplodí. Tím vytvoříte místo pro nové výhonky, a zároveň snížíte riziko případné nákazy nemocemi, houbovými chorobami nebo plísněmi. Dokonce předejdete výskytu některých škůdců, kteří se rádi schovávají v zarostlých keřích.

mal

Na co si dát při prořezávání pozor

Důležité je při této práci použít vhodné pomůcky. Ať už se rozhodnete řezat maliny nožíkem, nebo zahradnickýma nůžkami, nástroje by měly být vždy dokonale čisté a v ideálním případě i vydezinfikované. Takto předejdete možnému vzniku infekce a rána se mnohem rychleji a lépe zahojí.

Borůvkové království na vlastní zahradě: Plody si vynachválí i lehký stín a pravidelné hnojení

maliny plody keř
Fotografie: Pixabay

Řez provádějte vždy přímo u základny. Na konci by vám mělo zůstat pouze 4–6 silných a zdravých větví. Jakmile máte hotovo, přivažte je k podpěře zapíchnuté do země, aby je silný vítr nebo vrstva sněhu v zimě nezlomily. Přebytečné výhonky je možné také pomocí řízkování rozmnožit a nechat zakořenit ještě před nástupem zimy.

Zdroj: Genialne

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]