Blíží se začátek topné sezóny 2023/2024. Do efektivní přípravy je vhodné zařadit také čištění prachu

Fotografie: Depositphotos

S postupujícím podzimem se neúprosně blíží také začátek topné sezóny. Zjistěte, co ovlivňuje její oficiální zahájení a jaké možnosti mají domácnosti s centrálním vytápěním.

Přestože listí pomalu začíná měnit svou barvu a opadávat, venkovní teploty příliš neklesají. V předešlých letech se už přitom v polovině října dávno topilo. Pokud jste napojení na centrální vytápění, měli byste vědět, co ovlivňuje zahájení topné sezóny. Podle internetového portálu iDnes se doposud netopilo ve většině domácností v ČR.

Jak se připravit na topnou sezónu

Než se vaše radiátory doma rozpálí, měli byste provést několik údržbových prací, které pomohou zajistit jejich lepší účinnost, a dokonce i sníží spotřebu. Především byste měli odstranit nános prachu a další nečistoty. Jak jsme již dříve radili v článku na BydlímeÚtulně.cz, vyplatí se radiátory před používáním odvzdušnit, a tím podpořit jejich správné fungování. Touto radou se řídím už několik let a bez odvzdušnění doma radiátory ani nezapínáme.

Jak radiátory používat

V dnešní době, kdy ceny za energie neustále rostou, se většina domácností snaží svou spotřebu co nejvíc snížit. Ušetřit můžete i za používání radiátorů, pokud vyzkoušíte tento jednoduchý trik, o kterém jsme psali na stránkách BydlímeÚtulně.cz. Jediné, co k tomu budete potřebovat, je kousek alobalu. Účinnost této metody potvrzuje i naše čtenářka Alžběta Š. z Hradce Králové: „Jednou jsem tento trik zkusila a už roztápím radiátory jedině s alobalem.“

Kdy začíná topná sezóna

Přestože se dá vyvodit, že topná sezóna v ČR začíná zpravidla 1. září a končí 31. května, ve skutečnosti se její zahájení i ukončení řídí podmínkami vyhlášky č. 194/2007 Sb., kterou se stanovují pravidla pro vytápění a dodávku teplé vody. Na svých stránkách MPO ji má zveřejněnou také Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR.

Účty za topení se budou platit příjemněji. Bublinková fólie a těsnění uleví rodinné peněžence

nastavování topení
Fotografie: Freepik

Hlavním kritériem pro zahájení vytápění je průměrná denní teplota pod 13 °C. Ta však nesmí být vyšší po dobu dvou po sobě jdoucích dní a ani třetí den nesmí být vyhlídky na teplejší počasí. V různých lokalitách se tak spuštění i doba trvání topné sezóny liší v závislosti na počasí. Pro stanovení teplotního průměru se používají hodnoty naměřené v 7, 14 a 21 hodin (hodnota naměřená večer se počítá dvakrát).

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]