Dokonale čistý plech bez mastnoty a skvrn: Čisticí pasta s jedlou sodou se o to postará

Fotografie: Depositphotos

Vyzkoušejte také tento jednoduchý trik, jak z plechu snadno a účinně vyčistit i ty nejodolnější skvrny a nečistoty. Za pár minut budete mít úklid hotový i bez drhnutí.

Umývání plechu po dopečení pokrmu je často opravdu pěkný oříšek. Zvlášť to platí v případě, že v něm připravujete maso nebo zeleninu, jež pouští šťávu, co se k jeho povrchu snadno připaluje. Naštěstí existuje jednoduchý způsob, jak se těchto nečistot zbavit a plech za pár minut dokonale vyčistit. Navíc se vyhnete použití agresivních chemických přípravků i namáhavému drhnutí.

Jak pečovat o pečicí plech

V některých případech je možné k ochraně jeho povrchu před nečistotami použít pečicí papír. Ani ten však vždy zcela nefunguje a k jeho znečištění i tak dojde. Důležité je vzniklé skvrny odstranit co nejdříve. Čím déle budete s touto činností otálet, tím odolnější budou, a tím více námahy vás jejich čištění bude stát. I staré špíny se však zbavíte pomocí tohoto triku.

Jak snadno a účinně vyčistit plech

K mytí plechu vám skvěle poslouží oblíbená surovina z vaší domácnosti. Pomocí jedlé sody se zbavíte i těch nejodolnějších nečistot a plech bude opět dokonale čistý. Stačí jeho povrch jednoduše posypat jedlou sodou a pak na ni nalít trochu peroxidu vodíku, aby vznikla čisticí pasta. Alespoň po dobu dvou hodin ji nechte na plechu působit a poté ji pomocí drátěnky vyčistěte.

žena myje plech
Fotografie: Freepik

Zanesená trouba podává horší výkon. Čištění pomocí citronu trumfne i mnohé komerční prostředky

V případě potřeby celý postup zopakujte. Jakmile se zbavíte všech nečistot, omyjte plech pod tekoucí vodou a dočistěte pomocí běžného mycího přípravku na nádobí a houbičky. Nakonec plech znovu opláchněte vodou a vysušte ho pomocí utěrky nebo hadříku.

Další způsob, jak vyčistit plech

K čištění zaneseného plechu lze využít také tabletu do myčky. Tu jednoduše vložte do plechu a nalijte na ni vroucí vodu. Pomocí příboru nebo vařečky ji rozdrťte na jemný prášek a nechte několik minut působit. Můžete počkat, až voda zcela vystydne, aby pro vás byla manipulace jednodušší. Poté ji z plechu vylijte a zbytek nečistot jednoduše vyčistěte.

Zdroj: Domek i Ogrodek

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]