Klíče nepatří pod rohožku

Fotografie: Burg Wachter

Často je potřeba mít u domu po ruce náhradní klíč – můžete jej pak ihned použít, pokud své klíče zapomenete v práci. Pokud je ztratíte, díky rezervnímu klíči se vyhnete nouzovému otevírání. A nebo je může využít v případě nenadálé události soused nebo známý, aby se dostal v vám domů, zatímco jste na dovolené v zahraničí. Případů, kdy se vyplatí mít k dispozici náhradní klíč, je hodně.

Co rozhodně nedělat s klíčem?

Bohužel stále velmi rozšířenou praxí je volné položení klíče na místo, o kterém se obyvatelé domu domnívají, že nikdo nebude prohledávat: pod rohožku, pod kámen nebo pod květináč, nejčastěji přímo u hlavního vstupu do domu.

Zloději o tomto rozšířeném nešvaru vědí a toto jsou přirozeně první místa, která zkontrolují. Kvalitní dveře a bezpečnostní zámek jsou i pro zkušeného zloděje překážkou, na jejíž překonání potřebuje vhodné nástroje, dostatek času a nezřídka při tom ještě způsobí hluk, který může upozornit sousedy.

Fotografie: Burg Wachter

Pokud však na místě najde funkční klíč, je problém vyřešen a zloděj má nepozorované vniknutí zajištěno. Uvědomte si proto, že ponechat rezervní klíč volně přístupný je stejné, jako kdybyste nechali dveře otevřené. Investice do jakkoliv bezpečných dveří jsou pak naprosto zbytečné.

Na co je třeba myslet?

Myslete zároveň na to, že pokud zloději tímto poskytnete klíč od domu, může se do domu dostat bez poškození zámku a ještě za sebou při odchodu zamknout a klíč vrátit zpět na místo.

Těžko poté budete policii nebo pojišťovně prokazovat, co se stalo, protože zjevně nebyla překonána žádná překážka. Pojišťovna vám následně nemusí vzniklou škodu vůbec proplatit.

Náhradní klíče

Náhradní klíče proto nikdy nenechávejte volně ležet, a to ani na sebevíc skrytém místě. Namísto toho si pořiďte malou uzamykatelnou bezpečnostní schránku na klíče, nejlépe s odemykáním na kód. Nemusíte tak u sebe nosit další klíč a kód navíc můžete v případě potřeby poslat nebo říct důvěryhodné osobě, aby se do domu dostala během vaší nepřítomnosti. Po použití pak můžete ihned nastavit nový kód. Vhodné je samozřejmě tyto schránky instalovat na skrytém místě, pokud možno dále od vchodu.