Klíšťata nemají šanci: Rostlina, kterou najdete u každé cesty, s nimi zatočí jako nic jiného

Fotografie: Depositphotos

Možná ji neznáte jménem, ale vídáte ji často. Plevel u cesty, který bez povšimnutí obejdete, vám skvěle poslouží v domácnosti i na zahradě. Je to magická rostlina, jež léčí, ale může vás i otrávit.

Také vám už brzy z jara vaši domácí mazlíčci nosí domů v kožichu nevítané návštěvníky? Léta jsou stále teplejší a sušší, což jsou ideální podmínky pro množení otravných klíšťat. Představíme si rostlinu, která má mnoho užitečných vlastností. Odpuzování hmyzu je jen jednou z mnoha. Přesto není tolik využívaná jako jiné byliny. Možná ji po přečtení tohoto článku poběžíte hledat a zařadíte ji k vašim oblíbeným bylinkám.

Lék i jed

Říká se jí také marocký heřmánek, ale my ji známe spíše jako vratič obecný (tanacetum vulgare). Je to vytrvalá bylina, dorůstající až do výšky 1,3 metru. Spíše než na zahradách na ni narazíme podél cest, na rumištích a mezích. Pyšní se drobnými žlutými kvítky kulovitého tvaru a ani po usušení květy neztrácí na půvabu. Listy se podobají známému řebříčku. V bylinkářství se používá celá rostlina, tedy květy, stonek i listy.

V minulosti byla rostlina hojně využívaná k léčbě řady nemocí. Poradí si se střevními parazity, artritidou, sníženou imunitou a léčí kožní choroby. Vypořádala se i s nechtěným těhotenstvím, protože vyvolává děložní stahy. Ve vyšších dávkách je však toxická a může způsobit velmi nepříjemnou otravu. Domácí přípravky z ní doporučujeme jen k zevnímu použití, kde je riziko nežádoucích účinků minimální. I tak by se však neměla užívat déle než čtyři týdny v kuse, protože na ní může vzniknout závislost. Ve váze se jí však nijak bát nemusíte.

Vyrobte si domácí repelent

Nejvzácnější látkou ve vratiči je thujon, který je vysoce toxický a odpuzuje většinu hmyzu. Na výrobu domácího repelentu dejte do hrnce tři lžíce sušené rostliny a zalijte dvěma hrnky horké vody. Přikryjte poklicí a nechte 30 minut louhovat. Poté odvar přeceďte a nalijte do rozprašovače. Používejte jako běžný repelent. Tento odvar je potřeba dělat vždy čerstvý, před každým výletem do přírody. Chcete-li trvanlivější variantu, kupte si čistý výtažek (éterický olej) a ten řeďte v poměru 15 kapek na 250 ml jiného oleje, třeba slunečnicového, kokosového nebo olivového.

Fotografie: Freepik

Na zahradě odpudí škůdce

Máte-li zahradu, zkuste vratič zasadit blízko brambor a jiných plodin, které trpí na létavé škůdce. Jeho silná vůně vůbec nesvědčí mšicím, běláskům ani mandelinkám. Můžete si také připravit preventivní postřik. Smíchejte nasekaný čerstvý vratič v poměru 1 : 20 s vodou. Nechte den louhovat a poté půl hodiny povařte. Vychladlý odvar ještě zřeďte s vodou 1 : 10 a aplikujte jako běžný postřik na list. Nezapomeňte ani na otravný hmyz doma. Vratič ve váze vyžene mouchy, komáry i jinou havěť.

Zdroj: Healthline, NCBI

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]