Kuchyňská sůl jako efektivní služebník při čištění domácnosti: Poradí si i s troubou a potrubím

Fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Že sůl považujete jen za koření, kterým si dochucujete brambory? Pak nevyužíváte naplno její potenciál – ale není pozdě to napravit.

I když si to na první dobrou neuvědomujete, sůl nepředstavuje surovinu jen pro potravinářský průmysl. Využívá se třeba i ve zdravotnictví, chemickém průmyslu, či dokonce sklářství. Objevte nové způsoby, jak tohoto úžasného a levného pomocníka můžete využít i vy ve vaší domácnosti.

Odkud se bere sůl

Když se řekne sůl, většina si představí společnici pepřenky uprostřed kuchyňského stolu. Sůl či chlorid sodný slouží lidem k dochucování potravin a konzervaci už velmi dlouho. Jde o důležitou látku, kterou organismy potřebují pro své správné fungování. Její využití je ale mnohem pestřejší než jenom doladění mdlého pokrmu, přestože se tak s ní setkáme nejčastěji.

Podle portálu MéněSolit lze sůl dělit z hlediska způsobu získávání na mořskou, kamennou a vakuovanou. Zatímco mořská se získává odpařováním mořské vody, kamenná se těží v dolech nebo povrchových lomech. Vakuovaná se pak připravuje z roztoku zvaného solanka – ten vznikne rozpuštěním soli uložené v podzemí vodou. Zjednodušeně tak lze říct, že není sůl jako sůl. Ale ať už máte doma kterýkoliv druh, určitě ho můžete vyzkoušet i při domácích pracích.

Záchod vyžaduje zaslouženou péči. Se snadným vyčištěním pomůže i kuchyňská sůl

Zapřáhněte sůl do práce

Nejdříve zůstaňme přímo u zdroje – tj. v kuchyni. Sůl po ruce se vám totiž bude hodit, když připálíte jídlo na plechu nebo se rozhodnete vyčistit zanesenou troubu. Podle DomekiOgrodek v obou případech nasypte v rovnoměrné vrstvě sůl na plech a vložte do trouby. Do její spodní části před zapnutím nezapomeňte umístit nádobu s vodou. Jakmile se trouba rozehřeje, sůl pomalu zhnědne díky vstřebané mastnotě. Plech i troubu následně nechte vychladnout a spotřebič už jen dočistěte vlhčeným hadříkem.

slánka sůl zrna
Fotografie: Pixabay

Sůl také uvolní ucpané potrubí – stačí do něj nalít vodu, ve které jste rozpustili stejné množství soli a jedlé sody. A skvrny odstraní i z textilu. Sůl rozmíchaná ve vodě skvěle bělí záclony, stejně působí i na oblečení s fleky od bláta, trávy, vína nebo kávy. A specialita s názvem epsomská sůl (lišící se však svým chemickým složením) si dokáže poradit dokonce i s pařezem na zahradě, jak jsme psali na BydlímeÚtulně.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*