Vlastní „citrónová“ elektřina může šetřit peníze. Menší světlo lze rozsvítit díky hřebíkům a drátům

Fotografie: U.S. Army Corps of Engineers Sacramento District / Public domain

Elektřina téměř zadarmo? S citrónem a několika dalšími proprietami, které najdete doma, to můžete sami vyzkoušet.

Přestože citrón zvládne produkovat menší míru elektrického proudu, rozhodně se neradujte, že jste našli alternativu k drahé energii z elektráren. I přesto jde o velmi zajímavý pokus, který zabaví vaše děti či vám pomůže rozchodit nějakou tu malou bludičku na domácí svícení.

Kouzelný citrón

Citrón – výrazně žlutý citrus kyselé chuti asi netřeba zdlouhavě představovat. Přestože jde o plod pocházející převážně ze subtropického pásu, v našich končinách je běžnou součástí kuchyně. Slouží jako zdroj vitamínů do horkého čaje, do zálivky na salát, zvýraznění chuti jídel či jen tak do sklenice vody. Kromě toho se používá při detoxikaci organismu, na osvěžení dechu nebo zlepšení pleti, říká doktorka Cynthia Cobb.

Tím ale kouzelný citrón ani zdaleka nevyčerpává veškerý svůj potenciál. Slouží totiž i jako pomyslná dezinfekce a v kombinaci s jinými přísadami dokáže vydrhnout domácnost od záchodu po kuchyňskou linku. Na webu BydlímeÚtulně jsme vám přinesli například tip, jak s citrónem můžete vycídit zanesenou troubu i bez komerčních chemických přípravků. Co jste ale možná nevěděli, je, že s trochou snahy v něm můžete najít i nějakou tu elektrickou „šťávu“.

Bohatá bramborová úroda díky pěstování v nádobách. Vhodné podmínky je ochrání i před mandelinkami

Citrónová elektřina

Pokus, který demonstruje portál SantePlusMag, je velmi jednoduchý, lze ho najít dokonce i v některých osnovách na základních školách. Určitě se tedy nebojte a klidně ho vyzkoušejte taky. Budete na něj potřebovat:

  • šťavnatý citrón,
  • 3 měděné hřebíky,
  • 3 zinkové hřebíky,
  • měděný drát.

Začněte tím, že citrón poválíte po stole nebo v dlani. Tím se v něm uvolní šťáva a zvýší se i vodivost. Poté do plodu zapíchejte vedle sebe měděné hřebíky a naproti nim ty zinkové. Dávejte pozor, aby se jednotlivé hřebíky nedotýkaly. Měděným drátem je vzájemně pospojujte a na konec napojte LED světýlko. Jeden citrón dokáže vyprodukovat téměř 1 volt, což může některým světlům stačit. Pokud by se to vaše nerozsvítilo, zkuste zapojit více citrónů.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*