Mravenci v domácnosti aneb nepříjemnost, které se dá jednoduše zbavit

Mít ve své domácnosti mravence není nic příjemného. Zvlášť, když nemůžete na kuchyňské lince či stole nechat ani na chvíli nakousnuté jablíčko či koláč od snídaně. Použít můžete samozřejmě k jejich likvidaci chemii, než tak učiníte, vyzkoušejte však přírodní způsoby, které negativně neovlivní zdraví vaše i všech ostatních členů rodiny.

Jako důležitý krok, než se pustíte do jejich likvidace, je identifikace druhu mravence. Na každý druh totiž může zabírat zcela jiný způsob. Některým mravencům chutnají sladkosti, jiným třeba oříšky. Na většinu mravenců však zabírá cukr, což je dobré znamení, protože ho můžete použít jako lákadlo k jejich likvidaci. Mravence lze identifikovat i podle toho, kde si staví hnízdo. Jestli v puklině dřeva či pod kobercem apod.

Domácí mravenčí návnada

 • Připravte domácí mravenčí návnadu smícháním jednoho dílu boraxu a třech dílů práškového cukru. Tuto směs dejte do nádobek (skleniček) a umístěte do míst, kudy chodí nejčastěji.

 • Případně smíchejte šálek teplé vody, ½ šálku cukru a 3 polévkové lžíce boraxu a namočte do této směsi vatové kuličky a umístěte poblíž největšího výskytu mravenců.

Odolejte nutkání zabít všechny mravence, které vidíte. Budou totiž návnadu nosit do hnízda, nejsou schopni rozlišovat mezi boraxem a cukrem a částice boraxu nakonec zabijí celou kolonii. Čím více domácích mravenců si přenese úlovek zpět do kolonie, tím méně mravenců budete mít doma.

Pokud se vám na tuto návnadu nechytí, budete muset cukr doplnit ještě i jinou potravinou. Někteří mravenci si totiž rádi pochutnají na bílkovinách a tuku. V tomto případě smíchejte lžíci arašídového másla s jednou lžičkou cukru a lžičkou boraxu. Pak už jen stačí naservírovat jim tuto smrtelnou dobrotu.

Vezměte na ně ocet

Nastříkejte ocet poblíž všech trhlin a otvorů i na místa, kudy mohou migrovat. Můžete ocet nechat oschnout na površích nebo otřít čistým hadříkem – eliminuje to jejich chemickou stopu. Opakujte postřik octem několikrát denně. Ideální je v tomto případě bílý ocet. Pravidelný úklid octovým roztokem funguje i jako prevence.

V kuchyni udržujte naprostou čistotu, uklízejte vždy veškeré drobky a odpadky. Uchovávejte veškeré jídlo, zejména sladkosti, v těsně uzavřených nádobách nebo sáčcích na zip. Lákají je také věci, jako jsou sklenice medu, marmelády či šťávy, které mají kapky na boku nebo kolem víka, takže umístění sklenice do sáčku na zip je rovněž vhodným opatřením. Pozor na kapky od limonády, slazeného čaje, šťavnatého ovoce – to vše mravence zve na hostinu k vám.

Další mravenčí návnady a odpuzovače

 • Lepicí páska – mravenci se na ní nalepí

 • Křída – odpuzuje mravence

 • Mouka – vytváří pro ně nepřekonatelnou bariéru

 • Citrony – fungují podobně, jako ocet

 • Pepř – odpuzuje mravence

 • Sůl – doslova mravence sežere. Posypte místa kudy chodí solí

 • Aromatické byliny a koření – levandule, skořice, šalvěj, hřebíček, bobkový list, máta, bazalka a další

 • Dětský tělový pudr – působí jako repelent

 • Papír a na něj pastu z cukru, kvasnic a medu – po pozření umírají

 • Strouhaný celer se skořicí – odpuzuje mravence

Obrázky: pixabay