Kočka je skvělým domácím mazlíčkem. Jak ale vybrat tu pravou?

Fotografie: Freepik

Kočky jsou velmi společenská a milující zvířata. Proto se po mnoho let těší vytrvalé popularitě. Mnoho lidí se rozhodne pořídit si je jako domácího mazlíčka a rozhodně to není krok vedle. Při výběru vhodné kočky je ale třeba pamatovat hned na několik věcí. Poradíme vám, jak zvolit správně.

Přítomnost domácího mazlíčka v rodině může děti učit odpovědnosti a socializaci. Pokud tedy máte malé děti, není třeba se nákupu zvířátka bát. Dobře ale promyslete všechny důležité aspekty péče o živého tvora a zodpovědnosti, kterou to s sebou přináší.

Než si pořídíte kočku

Rozhodnutí přivést kočku do vašeho domova by nemělo být bráno na lehkou váhu. Bohužel stále není výjimečné, že zvíře po několika týdnech skončí v útulku. Je třeba mít na paměti, že za zvíře neseme veškerou odpovědnost. Kočka, stejně jako každé jiné domácí zvíře, musí podstoupit kontrolní návštěvy u veterináře a musí být uspokojeny její základní potřeby: nejde jen o požadavky na jídlo, pití a místo k odpočinku, ale také na trávení volného času, zábavu a zaměstnání. Ačkoli se kočky rády mazlí, je třeba je také aktivně zabavit.

Fotografie: Freepik

Které kočky se hodí k dětem?

Hodně se mluví o tom, že ideální jsou kočky čistokrevné. Zejména pro rodiny s malými dětmi je to rozhodně lepší řešení. U koček z útulku si bohužel nikdy nemůžete být stoprocentně jisti jejich zdravotním stavem, chováním a minulostí, což se v budoucnu může ukázat jako problém. Mladší kočky si samozřejmě na děti zvykají rychleji a jsou hravější. Vyplatí se tedy koupit čistokrevné kotě od zkušených chovatelů, kteří vám doporučí vhodné plemeno.

Sibiřská kočka

Sibiřské kočky jsou majestátní stvoření. Vyznačují se krásnou, hustou a dlouhou srstí. Jsou velmi společenské a živé a často doprovázejí lidi při jejich každodenních činnostech. Kromě toho jsou velmi zvědavé a hravé. Ačkoli se může zdát, že taková kombinace nebude pro děti vhodná, stojí za zmínku, že sibiřské kočky jsou velmi trpělivé a nejsou agresivní. Nevýhodou však může být to, že tyto kočky mají tendenci hodně hlasitě mňoukat, a to i v noci.

Fotografie: Freepik

Norská lesní kočka

Norská kočka potřebuje hodně prostoru. Tyto kočky jsou živé, ale také touží hrát si s dětmi. Nejsou jen zvědavé, ale mají také velkou trpělivost s těmi nejmladšími. Norská lesní kočka tedy může být ideální volbou pro děti. Je však nutné věnovat spoustu práce procesu socializace kočky v domácnosti.

Ragdoll

Kolem tohoto kočičího plemene vzniklo mnoho mýtů, ale fakta o něm svědčí o mírné povaze a veselém charakteru. Dokonale vyhovuje lidem, kteří oceňují klid a pohodu. Jsou společenské a velmi dobře vycházejí se všemi v domácnosti. Nejen že mají rádi zábavu, ale také touží po pohlazení. Zároveň jsou velmi jemné a nevnucují se svou přítomností. Je však potřeba nechat si prostor postupně si zvykat a dětem vysvětlit, že i kočka potřebuje klid a odpočinek.

Zdroj: PetMD