Komárů a jejich nenasytných sosáků vás zbaví prostá PET lahev. Jednoduchou past připravíte raz dva

Fotografie: Freepik

S jednoduchou pastí z PET lahve se zbavíte krvežíznivých komárů jednou provždy. Zjistěte, jak ji vyrobit, a dejte vale svědivým štípancům.

Příchod letních měsíců s sebou nenese teplé, slunné dny, které jsou jako stvořené pro spoustu zábavy, ale přináší i dlouhé, hřejivé noci, jež nikdy netrávíte tak úplně sami. I přes to, že nejste ve společnosti svých blízkých a přátel, stále nejste úplně o samotě – v místnosti je s vámi komár či dva. Bezpečně to poznáte podle vytrvalého bzučení nebo druhý den podle štípanců. Abyste se těchto krvežíznivých „potvor“ zbavili, nachystejte jim past. Postačí vám k tomu PET lahev a trocha času.

Jak vyrobit past z PET lahve

Přemýšleli jste někdy, jak vás komáři za každých podmínek bezpečně najdou? Kromě světla, které je pro ně takřka jako magnet, je přitahují i nejrůznější pachy (včetně při dýchání a pocení uvolňovaného oxidu uhličitého). Jestliže si před spaním vždy větráte, nestačí jen zhasnout světla, abyste zamezili jejich vniknutí. Skvělým pomocníkem jsou nejrůznější odpuzovače, jež jednoduše zapojíte do zásuvky poblíž otevřeného okna a necháte je „pracovat“.

Alternativou jsou bezesporu i obyčejné sítě proti hmyzu, které ocení především ti, kdo nejsou příznivci jedovatých chemikálií, nebo mají malé děti (a domácí mazlíčky). Ovšem ne každý si může síť do svého okna nainstalovat (např. do širokých oken nebo těch nestandardních tvarů), nebo mu síťka překáží ve výhledu – obtěžuje ho. Pro tyto případy existuje snadné řešení – past na komáry z PET lahve. Na její výrobu budete potřebovat pouze pár minut a několik základních položek.

Na přípravu pasti si nachystejte PET lahev, 300 mililitrů vody, 4 polévkové lžíce cukru krupice, 1 gram pekárenského droždí a lepicí pásku. Ze všeho nejdříve odřízněte lahvi hrdlo a do spodní části se dnem nasypte cukr. Poté zahřejte v hrnci vodu a zalijte jí nasypaný cukr. Po asi 20 minutách, během nichž voda zchladne, do ní přidejte odvážené droždí. V posledním kroku odšroubujte uzávěr z hrdla lahve a vložte ho vzhůru nohama do spodní části lahve. Celou past utěsněte pomocí lepicí pásky, kterou přelepte okraje.

Fotografie: Pixabay

Proč past skutečně funguje?

Pochybujete, že past na komáry bude fungovat? Nemusíte. Droždí reaguje s teplou vodou a cukrem, produkuje oxid uhličitý, který dokážou komáři vycítit a jenž je přitahuje. Díky trychtýřovitému tvaru pasti vlezou komáři dovnitř, ale již nedokážou vylézt ven. V lahvi se tak utopí v cukrovém roztoku, nebo po čase uhynou. Podle některých zdrojů můžete cukr nahradit ovocem, medem či slazenou šťávou, avšak pro reakci kvasnic je nejjistější použít právě ten.

Alternativní metodou, jak se můžete komárů snadno zbavit, jsou esenciální oleje – především citronový a eukalyptový. Oba fungují jako účinný repelent, který na nějakou dobu udrží komáry mimo váš domov. Jednoduše nakapejte 15 kapek vybraného oleje na látkový kapesník a umístěte ho do místnosti zamořené komáry. Esenciální olej můžete rovněž zředit s vodou a rozstříknout ho po místnosti pomocí rozprašovače.

Zdroj: BobVila