Kompletní změnu vzhledu stěn zajistí tapety – oblíbený je beton, cihla, ale i dřevo

Také se vám líbí betonová stěrka, cihlová zeď, kámen či obklady dřeva, ale z mnoha různých důvodů si vašeho favorita nemůžete dovolit? Ať už jde o bydlení v pronájmu, finanční stránku nebo hlučnou a zdlouhavou rekonstrukci. Nemusíte se svého snu úplně zříkat.

Vyzkoušejte tapety s oblíbeným motivem stavebního materiálů a změníte své bydlení během několika hodin bez kraválu a stavebního nepořádku. Proč vůbec používat tapety s motivy stavebních materiálů? Tapetování není nic složitého a zvládne jej i začátečník. Nemusíte řešit otázky, jako je nosnost podlahy či stavební vhodnost dané stěny. Navíc bez velkého nepořádku a hluku zvládnete změnit design interiéru během pár hodin a nebude vás to ani stát hodně peněz.

Štípaný obklad nebo cihly?

Nejvíc prodávané jsou tapety s motivem anglických cihel či imitace štípaného obkladu. Mimo cihel a kamene však můžete své stěny ozdobit imitací dřevěného obkladu, betonovou stěrku, pohledovým betonem, keramickou obkládačkou, rzí, plechem apod. Neméně oblíbená je i patina a vytvoření iluze, že se jedná o opotřebovaný materiál – zvětralé dřevo, obité cihly, praskliny a další. Některé tapety mohou být hladké na dotek, jiné zase strukturované pro lepší vytvoření 3D dojmu.

Změna interiéru bez nutností stavebních úprav

Tapety se vzorem stavebních materiálů je možné využít prakticky kdekoliv v bytě. Jestliže se vám líbí stěna z cihel a bydlíte v klasickém paneláku, nevadí. Cihlovou stěnu můžete mít za postelí v ložnici, za kuchyňskou linkou, v předsíni a kdekoliv jinde. Vhodné není kombinovat však takový design s odlišnými dekory, jako jsou třeba květiny. Když už, tak lze vhodně zkombinovat dva stavební materiály, které mají k sobě blízko a nebudou si navzájem vadit.

Tapetu je lepší aplikovat od podlahy ke stropu, aby se opticky strop nesnížil. Protože jde o technický vzor, je vhodnější nalepit tapetu na celou stěnu, aby to vypadalo, že je kupříkladu stěna z cihel otlučená apod. Lépe tak vynikne její charakter. Zvýraznit je samozřejmě možné pouze část stěny anebo naopak i dvě. Při aplikaci tapety myslete také na barevnost, aby interiér nepůsobil ponuře. Mimo to i dostatečné prosvětlení místnosti.

Obrázek: pixabay.com