Orchideje pokvetou jako divé díky vhodné zálivce. Klíčem je využití peroxidu vodíku

Fotografie: Freepik

I když zní peroxidová zálivka jako něco, co by nemělo přijít s květinami do styku, opak je pravdou. Pro orchidej totiž představuje vítanou vzpruhu.

Nejen vodou je orchidej živá – živiny a další látky podporující růst a eliminující choroby a onemocnění jim dodá peroxid vodíku. V domácích potřebách nebo drogerii ho seženete za pár korun, krása, kterou s ním následně vykouzlíte, ale bude k nezaplacení.

Když orchidej onemocní

Přestože některé druhy orchidejí přímo potřebují ve své blízkosti houby, neboť díky této symbióze mohou vůbec růst, jak upomíná portál IDnes, většina klasických druhů orchidejí, se kterými se setkáte, tuto potřebu nemá. Právě naopak, houby a plísně je mohou ohrožovat a ve výsledku rostlině škodit natolik, že přestane kvést a následně zajde.

Některá plísňová onemocnění se projevují černými fleky na listech – ty se objevují obzvlášť tehdy, pokud byla rostlina příliš dlouho vystavená nízkým teplotám a vysoké vlhkosti, jak vysvětluje TheSpruce. Může však jít také o bakteriální nákazu. Ať už ale orchideji škodí cokoliv, ihned zasáhněte, hrajete tu totiž o čas. Nejen choroba, ale i liknavost snadno způsobí, že se vaše pěstěná sbírka odporoučí do věčných lovišť. Pomoc přitom není nijak složitá, nebude vás stát téměř žádné peníze ani čas.

Pokojové rostliny vám spolehlivě pokvetou i mimo sezonu. Odborníci doporučují přidat tuto kuchyňskou směs

Zálivka v dokonalém poměru

Jak již bylo řečeno, klíčovým prvkem je peroxid vodíku. Ale pozor, nesmíte to přehnat s jeho množstvím. Abyste rozzářili a rozkvetli jednu květinu, vystačíte si se dvěma polévkovými lžícemi rozmíchanými v odstáté vodě v objemu jeden litr. Takto vytvořenou zálivku pak podle webu KobietaInteria můžete rostlině nabídnout hned dvěma způsoby:

Orchideje na stole
Fotografie: Pixabay
  • nalijte roztok přímo do květináče s rostlinou,
  • formou lázně – orchidej postavte cca na půl hodiny do namíchaného kondicionéru a nechte ji, aby si potřebnou vláhu vzala sama.

Peroxid vodíku ocení orchideje také díky tomu, že okysličí jejich kořeny a může rostlinu povzbudit ke kvetení. Zapomínat byste neměli ani na přípravu orchidejí na topnou sezónu. Jak pečovat o orchidej na podzim, jsme již dříve radili na BydlímeÚtulně.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*