Chyby při venčení psa, ze kterých zkušeným pejskařům tuhne krev v žilách

Fotografie: Depositphotos

Venčení je pro každého pejska nezbytnou aktivitou. Pokud jste starostlivými pánečky, měli byste se vyvarovat těchto chyb. Předejdete tak nepříjemným situacím.

Venčení psa by nemělo být jen za účelem vykonání jeho potřeby. Pro psa je procházka důležitou aktivitou, která je nezbytná pro jeho relaxaci. Také mu poskytuje důležité fyzické a psychické stimuly. Nedostatek této aktivity pak pejska může ohrožovat i na jeho zdraví. Je to sice každodenní rutina, ale můžete pří ní dělat nevědomé chyby, které vám mohou venčení znepříjemnit a vašeho pejska dokonce i ohrožovat.

Sbírejte exkrementy

Častým nešvarem při venčení psa je, že majitelé nesbírají po svých mazlíčcích jejich exkrementy. Pokud by šlo pouze o estetickou stránku věci, asi by se dalo přimhouřit oko. Bohužel jde především o zdravotní riziko, které představují pro vašeho mazlíčka i ostatní psy. Bakterie a viry v exkrementech obsažené se totiž mohou snadno rozšířit a psi si je pak mohou mezi sebou přenášet.

Jedná se tedy o zbytečné riziko pro pejsky, o malých dětech ani nemluvě. Ve většině parků jsou k dispozici sáčky na exkrementy. Mějte však vždy po ruce i vlastní. Ubezpečte se, že sáček je opravdu odhozený v koši. Sáčky, které se povalují na zemi, jsou pak dalším zdrojem nebezpečí, protože pro pejsky mohou představovat riziko udušení.

Vodítko s sebou

I když je váš pes poslušný a můžete mu věřit, měli byste ho mít na vodítku vždy, když míjíte jiného psa. Nikdy nevíte, jak na sebe dva cizí psi mohou reagovat a ušetříte se zbytečných zranění a návštěv veterináře. Pes se také může chovat nepředvídatelně v období hárání, proto je vždy lepší být ve střehu a nebezpečným situacím raději předcházet.

Nenechte na sebe psa skákat

Jestliže necháváte psa, aby na vás skákal se špinavými tlapkami, pak zvažte, jestli ho to nechcete odnaučit. Úplně jiná je situace, pokud jste ve všedním oblečení venku a nevadí vám, že se ušpiníte. Může se často stát, že pejsek bude tento zlozvyk uplatňovat i tehdy, když spěcháte v čistém oblečení na důležitou schůzku. Nemluvě o skákání na cizí lidi, kterým pak váš pejsek může zkomplikovat život.

Jak venčit psa

Dobu venčení si přizpůsobte podle potřeb svého psa. V ideálním případě by měla procházka trvat asi 30 minut a chodit byste měli dvakrát až třikrát denně. Dobré je naučit psa chodit u vaší nohy. Při trénování této dovednosti ho odměňte pamlskem. Měňte také místa venčení, pro pejska i pro vás to bude vítaná změna a psa budou rozvíjet nové podněty.

Fotografie: Frepik

Pokud pejska pouštíte z vodítka a víte, že se rád někam zatoulá, zkuste udržet jeho pozornost házením míčku. Tak ho budete mít stále pod dohledem a nebudete ho muset nahánět po širokém okolí. Častým nešvarem pejsků je i to, že pokud jsou na vodítku, usilovně ho okusují. Zkuste tedy s sebou vzít kousací hračku, zabaví se a vy budete v klidu.

Zdroj: Airvet, Countryliving

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]