Stát nabízí dotace na fotovoltaiku k ohřevu vody. Důchodci si mohou přijít až na 90 000 Kč

Fotografie: Depositphotos

Dotace pro seniory a další nízkopříjmové domácnosti zahrnuje program MŽP Nová zelená úsporám Light. Tentokrát jde o příspěvky na FVE na ohřev vody.

Pro domácnosti seniorů a taktéž pro rodiny s nízkými příjmy je připraven nový dotační program. Tentokrát se jedná o příspěvek na pořízení solárních systémů pro ohřívání vody. Program Nová zelená úsporám Light nabízí možnost čerpat dotaci i zálohově. Státní příspěvek může dosáhnout až 90 tisíc korun. Přitom pořízení fotovoltaického nebo termického systému na ohřev vody se pohybuje mezi 90–110 tisíci korun. To znamená, že příspěvek se bude blížit sto procentům nákladů.

Kdo má na dotaci nárok a kdy ji obdrží

V této další etapě státních příspěvků pro domácnosti je možné požádat si o dotaci z programu NZÚ Light. Žádat mohou vlastníci rodinných domů, případně trvale obývaných rekreačních zařízení. Musejí ovšem pobírat starobní nebo invalidní důchod III. stupně. Dotace se vztahuje i na rodiny, které od září 2022 pobírali minimálně jeden měsíc příspěvek na bydlení.

A nárok mají také ti, co pobírají příspěvky na děti, uvádí v tiskové zprávě web MPSV. Trvalý pobyt musí mít ve svých nemovitostech nejméně od 12. 9. 2022. A jak už bylo výše řečeno, mohou z NZÚ Light získat až 90 tisíc korun (60 tisíc, ponecháte-li si původní bojler; 90 tisíc, když si pořídíte bojler nový).

Tento krok – tedy pořízení fotovoltaiky nebo fototermiky na ohřev vody – má přispět ke snížení výdajů za energie u nízkopříjmových domácností. Solární systémy, které využívají energii ze slunce, mohou totiž pokrýt až 80 % spotřebovaného tepla na ohřev vody. A tak mohou domácnosti ušetřit tisíce korun. U čtyřčlenné rodiny by se mohla úspora vyšplhat až na 15 tisíc korun za rok. Takže ten, kdo dotaci využije a fotovoltaický systém si pořídí, může se do budoucna vyhnout obavám z vysokých účtů za energie.

Dotace na fotovoltaiku pro seniory

Velkou pomocí pro jmenované nízkopříjmové skupiny osob je skutečnost, že před zahájením instalace systému nemusí mít v kapse ani korunu. Požádají-li si předem, dostanou zálohu ještě před započetím prací. Pokud si už někdo z uvedených skupin domácností nechal FVE instalovat a uhradil sám všechny náklady, může si požádat o dotaci i zpětně. Zpětná žádost se vztahuje na všechny realizace, které byly uskutečněny od 12. září 2022.

Stát nabízí štědré dotace na výměnu starých oken. Jedná se o program Nová zelená úsporám Light

Co k žádosti o dotaci NZÚ Light přiložit

Žádost můžete podat elektronicky a bude stačit vyplnit příslušný formulář na stránkách Žádosti SFŽP, kam se přihlásíte buď identitou občana, nebo bankovním ID. Jako přílohu připojte fotodokumentaci objektu, doklad o tom, že jste majitelem bankovního účtu (bankovní výpis nebo smlouvu s bankou o zřízení účtu), potvrzení o výplatě důchodu či příspěvku na bydlení, píší na webu NováZelenáÚsporám.

Žádat mohou i domácnosti, které vyčerpaly dotační příspěvek na zateplení domu či výměnu dveří a oken. V celkovém součtu je totiž možné obdržet dotaci na snížení spotřeby energií ve výši až 240 tisíc korun, sděluje web Novinky.

Pozor na nekalé firmy

Fond životního prostředí v souvislosti se zveřejněním dotace NZÚ Light varoval před nekalými praktikami, kdy firmy nabízejí seniorům pomoc s vyplněním žádosti o peníze. Část dotace pak ale od nich za svou pomoc inkasují. Na webu BydlímeÚtulně jsme vás také informovali, jak čerpat dotace na pořízení zelené střechy.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*