Nákupní vozíky mají řadu vychytávek, aby měli zákazníci zaručený veškerý komfort. Zjistěte, k čemu slouží kovové očko pod madlem vozíku.
Nákupní vozíky jsou pro zákazníky velmi praktickým vynálezem. Za jejich zrodem stál s největší pravděpodobností americký podnikatel Sylvan Nathan Goldman. Už před druhou světovou válkou mu patřilo několik marketů Humpty Dumpty v Oklahoma City. V roce 1937 přišel s vozíkem na kolečkách, který tvořil rám a v něm košíky. A významně mu to zvýšilo obrat, neboť zákazníci snadno pobrali větší množství zboží. A tento systém – pochopitelně s různými obměnami – nás při nákupech doprovází dodnes.
Vozíky přinášejí řadu výhod
Vozík má dostatečně velký nákupní prostor, ve spodní části úložné místo na objemné nebo těžké zboží (celá balení vod či jiných nápojů, zeminu apod.). Na některé vozíky můžete usadit i malé dítě. A většina jich má v části pod držadlem (anebo na boční straně) kovový výstupek; jakési očko, poutko, háček, držák či jak byste to chtěli nazvat. Tento nenápadný prvek je při nákupu velkým pomocníkem. Zaprvé si na něj můžete zavěsit deštník nebo tašku, s níž do obchodu přicházíte (u nás si ji však musíte pečlivě hlídat).
Můžete tam pověsit prázdné tašky, do nichž budete následně nákup ukládat. A v neposlední řadě může věšáček posloužit jako držák tašek s křehkým zbožím (vejce, pečivo, ovoce, ale třeba i sklo aj.), které nechcete mít pohromadě s ostatním nákupem uvnitř vozíku, aby nedošlo k poškození tohoto sortimentu. Jak vidíte, jedná se o drobnost v celé konstrukci vozíku, ale přitom velice přínosnou.
K odemknutí nákupního vozíku minci nepotřebujete. Postačí vám předmět, který nosí každý s sebou
Jak je to s mikrobiologickou kontaminací nákupních vozíků
Doposud byly uváděny výhody nákupních vozíků. Ty však přinášejí také svoje nevýhody. Vozíků se dotýká příliš mnoho rukou a také hodně špinavého zboží. A tak tu vyvstává otázka, zda jsou vozíky mikrobiologicky bezpečné.
Nejvíce podléhají kontaminaci držadla vozíků a místo, kam usedají děti. Španělská studie prokázala, píše web TandfOnline, že na vozících byla zjištěna řada koliformních bakterií i Enterobacteriaceae. Proto by v supermarketech měly fungovat dezinfekční programy ke zlepšení sanitace vozíků a ke snížení expozice potenciálními patogeny a přenosnými bakteriálními infekcemi. Na BydlímeÚtulně jsme rovněž napsali o tom, jak odemknout nákupní vozík, když nemáte minci nebo patřičný žeton.
Napište komentář