Krásně kvetoucí orchidej rozzáří každou domácnost. Stačí dodržovat jednoduchá pravidla

Vaše orchidej může kvést klidně po celý rok, pokud se o ni budete řádně starat. Tato jemná květina vyžaduje zvláštní péči. Zmíněné exotické rostliny jsou jedinečné svým tvarem, ale také svými požadavky na výživu a péči. Orchideje jsou speciálně přizpůsobeny interiérovým podmínkám, ale existuje také mnoho dalších rozmarných druhů, které mohou růst ve sklenících, a to díky náročné péči.

Rady pro začátečníky

Pro ty, kteří právě začínají pěstovat tyto krásné květiny, je těžké přesně pochopit, co konkrétní druh orchideje potřebuje. Začněte proto s méně náročnými druhy. Je vhodnější začít s těmi druhy, které jsou odolné vůči chorobám. Ideální jsou například motýlí orchideje, které vynikají nejen svou neuvěřitelně dlouhou dobou kvetení, ale také snadnou péčí.

Světlo jako klíč k úspěchu

Tyto tropické květiny v interiéru patří k rostlinám milujícím světlo, ale netolerují přímé sluneční paprsky, stejně jako mnoho druhů kaktusů. Přímé paprsky by neměly padat na květy, a dokonce ani listy orchidejí. Rostliny by proto měly být umístěny na západním nebo východním okně.

Fotografie: Freepik

Zálivka

Bohatě stačí zalévat jednou týdně. Ideálně ne pomocí konve ale ponořením do vody. Květináč s orchidejí ponořte do nádoby s vodou nebo například do umyvadla či vany, aby byl substrát dobře nasákl vlhkost. Nechte orchidej na místě přibližně třicet minut. Pamatujte, že voda by nikdy neměla být studená.

Fotografie: Freepik

Hnojení

Všechny orchideje potřebují dostatečně vysokou koncentraci hnojiva v půdě. Měli byste používat pouze speciální hnojiva a rozpustit je v závlahové vodě.

Druh jménem Phalaenopsis a další chorobám odolné a nenáročné orchideje lze „krmit“ pouze jednou za měsíc nebo každé tři týdny ve standardní dávce nebo dvakrát za měsíc, pokud hnojivo rozdělíte na dvě dávky.

Opatrné přesazování

Orchideje by měly být přesazeny v průměru každé dva roky. Musíte být velmi opatrní, protože kořeny jsou snadno zranitelné a náchylné k lámání.

Rostliny také potřebují speciální půdní směsi skládající se z hrubých částí kůry, mechu a dalších užitečných složek. Před výsadbou je nutné rostlinu pečlivě zkontrolovat a odstranit všechny měkké, poškozené a suché části. Po ukončení přesazování nezalévejte rostlinu po dobu nejméně tří dnů a po měsíci pokračujte v hnojení.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]