Nejen o keře a stromky je třeba pečovat. Pozornost byste měli věnovat i trávníku, a to obzvlášť v době, kdy se blíží zima, chlad a sníh.
Konec letní sezóny a začátek podzimu je obdobím četných zahradnických prací. Nejen keře a stromy vyžadují v této době vyšší péči. O trávník se také vyplatí pečovat, aby v pořádku vydržel až do jara a byl stále svěží a krásně zelený. Trávník, který zůstane bez péče, rychle zaroste mechem a plevelem. Podívejte se, jak v několika jednoduchých krocích připravíte svůj trávník na první chladnější dny a noci a neodvratně se blížící zimu.
Zahradnické prodejny nabízejí široký výběr specializovaných hnojiv. V tuto roční dobu je nejlepší vsadit na ta, která jsou přímo určená pro podzim. Jejich výběr je podpořen speciálně vybraným složením, jež připraví trávu a půdu na nadcházející zimu. Podzimní hnojiva se vyznačují především tím, že obsahují velmi málo nebo vůbec žádný dusík. Tento prvek je totiž zodpovědný za rychlejší tempo růstu rostlin a v tuto roční dobu je zcela zbytečný. Trávník na podzim a v zimě potřebuje především dvě složky – fosfor a draslík, tedy prvky zodpovědné za zlepšení odolnosti zaseté trávy vůči příliš nízkým okolním teplotám.
Pokud si všimnete, že se na trávníku objevil mech, nenechte ho tam příliš dlouho. Mech nejlépe roste na zastíněných místech a v poměrně husté a vlhké půdě. Upřednostňují ho také odřezky po sekání trávy. Snažte se zlepšit podmínky trávníku, aby se problém nejlépe vůbec neopakoval. Začněte pečlivým hrabáním mechu a plsti a poté pískováním. Mech obvykle roste na příliš kyselé půdě, proto se ujistěte, že mu dodáváte vápno, které zvedne nízké pH substrátu. Brzy na jaře začněte půdu krmit hnojivem s přídavkem dolomitu. Takto ji zpevníte a zabráníte tomu, aby se mech znovu objevil.
Pokud jste na jaře nestihli provzdušnit a vertikutovat trávník, je dobré to udělat ještě před zimou. Začněte nejprve vertikutací. Shrabte mrtvá stébla trávy a trávník posekejte. Tímto způsobem urychlíte odkopávání. K tomuto úkonu budou vhodné běžné hrábě nebo speciální vertikutátor připomínající hrábě s noži.
Po vertikutaci je čas na provzdušnění, tedy propíchání země vidlemi nebo speciálním provzdušňovačem. Tím se do půdy dostane více vzduchu a zlepší se struktura půdy pod trávníkem. Ošetření se promítne do lepšího pronikání vody a hnojiv, čímž se zvýší regenerační schopnost trávy a její odolnost proti sešlapání.
Také letní vedra výrazně ovlivňují stav trávníku. Pokud ani po sezóně nepřipomíná měkký zelený koberec, můžete ho úspěšně obnovit. Začněte sekáním nízko a shrabáním veškeré suché trávy a plsti. V dalším kroku trávu důkladně a vydatně zalijte. Zkuste to udělat tak, aby se voda dostala i do nejhlubších vrstev země. Postup zavlažování opakujte v několikadenních intervalech. Po pravidelné regeneraci by se měl trávník v dalších týdnech opět zazelenat. Pro udržení získaného efektu použijte speciální podzimní hnojiva.
Zdroj: Porady Interia