Letní zahrada se snadno může proměnit v noční můru, pokud budete dělat tyto chyby

Fotografie: Depositphotos

Krásná zahrada je snem každého z nás. Musí se ale vědět, jak o ni správně pečovat, jinak nám může přinést více škody než užitku.

Práci na zahradě je potřeba se věnovat po celý rok, nejen na jaře, jak by se mohlo na první pohled zdát. Zvláštní péči zahrada potřebuje právě v létě, kdy mnoho z nás chce naopak odpočívat a trávit svůj volný čas relaxací. Ale právě léto je nejvíce problémovým obdobím a to i z toho důvodu, že se během něj dopouštíme nejčastějších chyb. Může se jednat i o zdánlivé maličkosti, jako je například zalévání. 

Hlavní zásadou je v létě nehnojit stejně, jako na jaře

Na jaře naše zahrada potřebuje velkou péči a to hlavně proto, že je potřeba její regenerace. Často ale zapomínáme na to, že tuto péči naše záhony vyžadují i v létě. Musíme ale rozlišovat mezi tím, co naše rostliny v kterém období potřebují. Na jaře je zapotřebí zahradu pohnojit a to ideálně hnojivem s přídavkem dusíku. Hnojivo vícesložkové naopak pro péči o zahradu volíme v letním období. To prospěje nejen našim zahradním rostlinám, ale i těm v květináčích. 

Fotografie: Pexels

Z vícesložkového hnojiva budou mít v letním období prospěch také kvetoucí keře nebo například živý plot. Je ale zapotřebí ho provést nejpozději v červenci, protože pozdní hnojení může naše květiny oslabit a nadcházející zimní období by pro ně nemuselo dopadnout dobře. Častým problémem je také zalévání. Vzhledem k tomu, že k létu patří vysoké teploty, máme tendenci květiny přelévat. Také velmi často volíme nevhodnou dobu, kdy je voda pro naše květy prospěšná.

Nedostatek vody vede ke žloutnutí, její přebytek ke spálení 

Nejvhodnější denní dobou na zalévání je ráno. A to ideálně ještě předtím, než vyjde slunce. Čím později totiž květiny zalijeme, tím rychleji dojde k odpaření vody. Vody dokonce může naše květy poškodit, pokud totiž zůstane na listech, bude lákat slunce a dojde k jejich popálení. Kromě jejich popálení ale mohou naše rostliny být tímto způsobem zalévání více náchylné na bakterie a houby. Problémů se ale často dopouštíme i v případě sekání trávníku. 

Fotografie: Pexels

K sekání trávy bychom se měli uchýlit pouze ve dnech, kdy je teplo a sucho. Často máme ve zvyku trávu sekat na nejkratší délku, to ale vede ke vzniku holých a suchých míst. Příliš dlouhá tráva pro změnu podporuje růst plevele. Tráva by se měla nechat ve výšce zhruba 10 centimetrů. Posekanou trávu je potřeba ihned posbírat a nenechávat na zemi svému osudu. Ozdoby a dekorace mohou naší zahradě dodat příjemný vzhled, stejnou službu ale vykoná i vhodně zvolený zahradní nábytek.

Zdroj: GardeningKnowHow

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]