Moderní kouřová kuchyně coby netradiční pánské útočiště

Gebas Atelier jídelna kuchyně
Fotografie: Se souhlasem GEBAS atelier architects

Rekonstrukce kuchyně a jídelny studiem Gebas Atelier byla provedena pečlivě a s důrazem na detail. Výsledek je inovativní i praktický.

Když se majitel jistého rodinného domu nedaleko Hradec Králové rozhodoval, čí taktovku zvolit pro generální rekonstrukci své kuchyně a jídelny, měl jasno. Se studiem Gebas Atelier spolupracoval již dříve a vzhledem k oboustranné spokojenosti tento kontakt obnovil.

Propojení kuchyně s jídelnou

Kuchyni s jídelnou, jež mají v této rekonstrukci hlavní roli, byste našli v přízemí rodinného domu. Oba prostory se spojují v jeden větší pokoj, což místu dodává vzdušnost. Významný vliv na tento efekt mají také vysoká francouzská okna, která do místnosti přivádí spoustu přirozeného denního světla. Nadbytek slunečních paprsků pak řeší vnitřní rolety.

Rozložení prostoru majiteli vyhovovalo, a proto nebylo nutné nic upravovat stavbou či větším bouráním. Nezbytné bylo pouze odstranění stávajícího zařízení, a to včetně obkladů. Při projektování designérka pracovala také s tím, že z jídelny je možné vyjít přímo na krytou terasu s výhledem na zahradu s jezírkem. V kuchyni se pak ukrývá i oddělená spižírna.

Excelentní truhlářská práce na míru

Tón celé rekonstrukce udává kouřová barva. Ta se v závislosti na dopadajícím světle plynule přelévá do bronzového nádechu – konkrétně dekoru ferro bronze. Tento metalický nádech působí velmi moderně a prostoru dodává punc neotřelosti. Vzhledem k doplňkům a rozmístění jednotlivých prvků působí přirozeně a prostoru dodává mužnou atmosféru.

Jídelna nabízí pohodlné posezení až pro osm osob, standardně ale slouží jen šesti. Jídelní stůl i ladící židle disponují dvěma odstíny šedé. Jejich design byl zvolen především s ohledem na praktičnost, a jsou tedy spíše minimalistické. V jídelně se dále nachází úložný prostor pro nádobí v podobě skříněk, které vyplňují prostor mezi okny.

Kuchyně s geometrickými prvky

Kuchyně kopíruje stěny prostoru, a tvoří tak tvar rovnoramenného trojúhelníku s ostrůvkem uprostřed. Geometrie byla uplatněna také v čistých liniích skříněk, jejichž jednolitost nenarušují ani úchytky. Veškerý nábytek reaguje na lehké stlačení v podobě systému Tip-on. Pracovní deska je z přírodního kamene, takže nevyžaduje téměř žádnou údržbu a je odolná proti poškození i žáru.

Spotřebiče jsou do kuchyně zabudované téměř nenápadně, pro ty, jejichž přítomnost nejde „utajit“, designérka zvolila černou barvu. Centrální ostrůvek navíc disponuje druhou úrovní v podobě skleněné desky sloužící jako bar. Součástí jsou samozřejmě i odpovídající barové židličky.

Zdroj: GEBAS atelier architects

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]