Volné místo za kuchyňskou linkou nemusí vyplňovat pouze kachličky. Existují i jiný zajímavá řešení

Kuchyně patří k nejvíce používaným místnostem v domácnosti, proto si zaslouží více pozornosti. Jestliže hodláte zvláštním způsobem změnit vzhled stávající kuchyně a nejste příliš naklonění stereotypním obkladům, které bývají za kuchyňskou linkou, zkuste jiný materiál. Existuje mnoho možností.

Prostor mezi horní a spodní části kuchyňské linky dostává zabrat asi nejvíce. Proto je lepší volbou odolný obklad, který bude zároveň vypadat dobře. Mnoho lidí volí keramický obklad, ale není to pouze jediná možnost. Navíc čistit spárování není zrovna příjemná činnost. Jaké možnosti se tedy nabízí?

Kámen

Vypadá hodně zajímavě, ale jde o pórovitý materiál, tudíž úplně důkladně vyčistit nepůjde. Pravidelné prskání tuku na něm může po čase zanechat skvrny. Pokud se vám kámen v kuchyni přeci jen libí, jsou lepší volbou desky z kompozitních materiálů, ty se dají udržovat v čistotě snáze.

Sklo

Sklo je celistvé (beze spár a pórů), vypadá luxusně, je odolné vůči teplu i mechanickému poškození. Může být jednobarevné nebo s nějakým motivem. Jen pamatujte, že se do něj nedá vrtat, je tedy lépe mít před aplikací rozmyšlené umístění poliček, věšáčků, zásuvek. Nebo můžete sklo kombinovat s jiným zvoleným materiálem a použít ho pouze v nejnáchylnější části. 

Stěrky

Prostor za kuchyňskou linkou můžete vyšperkovat i díky stěrky. Oblíbený je například betonový efekt. K mání jsou však i stěrky napodobující štukové omítky, kámen či cihelné pásky.

Nerez

Hodí se do minimalistických interiérů a vypadá nanejvýš moderně. Výhodou zde je, že nemá žádné póry a spáry. Nevýhodou je, že bez pravidelné údržby se to neobejde, na lesklém povrchu jde vidět každičký otisk prstů. Někomu také může nerez připadat neosobní, studený.

Vinylové tapety a jiná řešení

Jsou netradičním řešením a mají výhodu – dají se omývat a kdykoliv změnit jejich vzhled za jiný motiv, až vás stávající přestane bavit. Při nízkorozpočtové rekonstrukci kuchyně lze také sáhnout po linoleu či PVC a v místech varné desky materiál chránit průhledným sklem.

Další variantou jsou MDF desky či dřevotříska s aplikací barevného nástřiku. Rovněž vhodné ekonomické řešení, nevýhodou je nízká odolnost.

Fotografie: Nytimes, Norstoneusa, Thespruce