Kuchyňský dřez čistěte pokud možno každý den. Je prokázáno, že v něm a jeho okolí je obrovské množství choroboplodných zárodků.
Jestliže chcete v kuchyni udržet dostatečnou hygienu, začněte s dřezem a prostorem kolem něj. Je známo, že tam se drží nejvíce bakterií. K čištění dřezu neexistuje jen jeden účinný postup. Záleží na materiálu, z nějž je váš kuchyňský dřez vyroben. Různé materiály na čisticí přípravky také různě reagují. V našich domácnostech se nejčastěji používá dřez z nerezové oceli, granitový nebo keramický.
Dřez z nerezu
Dřez z nerezové oceli je velmi odolný proti poškrábání i dalšímu možnému poškození, a proto patří k nejoblíbenějším. Ve dřezu myjete nádobí, cedíte do něj brambory nebo těstoviny, necháváte rozmrznout maso, myjete zeleninu a ovoce a provádíte spoustu dalších činností. A přitom se na něm usazují různé mikroorganismy. Proto ve dřezu nenechávejte přes noc špinavé nádobí či mokré houbičky a hadříky – tam všude se neustále vytvářejí nové bakterie, píše web Deccoria.
Pravidelné čištění dřezu je tedy otázkou hygieny, ale i vzhledu. Aby vypadal jako nový, je zapotřebí, abyste ho čistili každý den. Avšak rozhodně nepoužívejte žádné ostré drátěnky či škrabky, poškodili byste povrchový povlak. Ani agresivní chemikálie nejsou vhodné, dřez by mohl zůstat matný. Proti usazování vodního kamene postačí, když vždy po použití vytřete dřez dosucha.
Konec orosených oken v domácnosti: Jako vhodná prevence poslouží i citronová šťáva a brambory
Pasta na čištění ocelového dřezu
Ze dřezu je zapotřebí odstranit mastnotu, vodní kámen, bakterie. Proto je nutné, aby přípravky na dřez měly vlastnosti čisticí, odmašťovací a dezinfekční. A jak už všichni víte, všechny tyto schopnosti má jedlá soda. Nasypte jí tedy trochu do mističky, kápněte do ní prostředek na mytí nádobí a vytvořte hustou pastu. Tu naneste na povrch dřezu a nechte krátce působit. Pro vyšší lesk můžete pastu setřít krouživými pohyby půlky citronu. Nakonec dřez vytřete dosucha. Bude dokonale čistý, bez bakterií a lesknout se bude jako nový.
Granitový dřez
Granitové dřezy mají unikátní design, avšak jejich struktura není dokonale hladká, a proto jsou mnohem víc náchylné jak k znečištění, tak i k zabarvení. Proto buďte opatrní při práci s potravinami, jako je červená řepa, černý rybíz, borůvky, káva nebo čaj. Pokud je necháte na dřez působit delší dobu, už byste se nikdy nemuseli zbavit barevných skvrn, uvádějí na webu Sanitino.
Granitový dřez čistěte houbičkou nebo měkkým hadříkem a nepoužívejte žádné abrasivní látky. Vhodný je roztok vody a jedlé sody nebo vody s kyselinou citronovou. Nakonec dřez vždy dobře vysušte. A kdyby se vám odtok z dřezu ucpal, dokážete si s tím poradit i sami, jak jsme pro vás na BydlímeÚtulně rovněž napsali.
Napište komentář