Česnek je velice důležitou součástí mnoha jídel. Jenže jeho cena se pořád zvyšuje. Je ale snadné si ho vypěstovat doma, a to klidně ve velkém množství.
Život bez česneku bychom si nedokázali představit. Má spoustu dochucovacích vlastností, bez něj by spousta jídel nestála za nic. Česnek však kromě jeho charakteristické chuti milujeme i proto, že je velmi zdravý, potvrzuje lékařka Amy Richter. Obsah zdravotních látek v česneku dostupném v obchodě je však stále více diskutabilní. Tyto dokonale vyvinuté exempláře je lepší nekupovat, najít si menšího pěstitele, koupit si od něj pár hlaviček bio česneku a zasadit si ho doma.
Jak si vypěstovat česnek
Jakmile máte zakoupený česnek, můžete se pustit do zasazování. Česnek nejprve nasekejte na stroužky a poté ho s kořínkem dolů vložte několik centimetrů hluboko do vrstvy zeminy s volnou strukturou rozprostřenou na tácu. Dokud nevyklíčí, poskytněte mu trochu více vody. Půda by měla být správně pravidelně vlhká. Po vyklíčení již není příliš náročný na vodu.
Zelené výhonky můžete jíst i samostatně, ale když budete trpělivě čekat, uvidíte, jak se nové palice česneku vyvinou za pár týdnů. Po zežloutnutí zelené části můžete zdravé palice začít sbírat z hlíny. Množství česneku, které rodina potřebuje na zimu, snadno vyprodukujete v jednom nebo dvou květináčích. Budete tak zásobení na dlouhou dobu dopředu a nebudete muset zbytečně utrácet.
Zdravotní benefity česneku
Výzkumy ukázaly, že česnek je velmi účinný v prevenci a boji proti virovým infekcím dýchacího systému. To je způsobeno těkavými sloučeninami síry a éterickými oleji. Proto by se v podzimní a zimní sezóně měl česnek na našem jídelníčku objevovat častěji. Stejně tak při nachlazení nebo chřipce teplé mléko s prolisovaným stroužkem česneku usnadňuje vykašlávání, prohřívá, zvyšuje pocení, snižuje horečku a pročišťuje dýchací cesty.
Česnek má také antikoagulační vlastnosti podobné aspirinu – výrazně snižuje viskozitu krve. Ale to není vše, působí i na vaskulární endotel, což způsobuje uvolnění krevních cév, lze tak tedy zabránit infarktu a mrtvici. Studie prokázaly, že pravidelná konzumace česneku zlepšuje elasticitu cévních stěn, což zlepšuje průtok krve. Česnek velmi příznivě působí i na trávicí systém. Urychluje a zintenzivňuje vylučování žluči, zlepšuje činnost střev, a tím předchází vzniku nepříjemné plynatosti. Proto je skvělým doplňkem nejen k masu, ale i k mnoha dalším tučným a těžko stravitelným pokrmům.
Zdroj: TheSpruce, Healthline