Láska prochází žaludkem – Jídelny zažívají v domácnostech renesanci

Existuje jedno staré dobré pořekadlo – láska prochází žaludkem. Nezbývá, než souhlasit. Většinou se rodina setkává u stolu. Je to jedna z mála příjemných chvil, které nám v dnešní hektické době zůstaly. Proto pamatujte, že jídelna je nezanedbatelnou součástí vybavení každého domova.

Jíst se má v klidu

Snídáte za pochodu anebo cestou do práce? Pak nejste jediní. Většina rodin se u společné snídaně setkává pouze o víkendu, protože každý vstává v rozdílnou dobu. Když děti vstávají do školy, jsou už většinou rodiče v práci nebo na cestě do ní. Proto si minimálně o víkendu vymezte čas pro společné stolování.

Na tyto okamžiky se může celá rodina těšit, ale je potřeba vytvořit příjemné prostředí. Dostatečně velký jídelní stůl, pohodlné židle, vhodné osvětlení a celkový řád. Žádné kupy prádla přes židle, poházené hračky, notebook na stole apod. Vytvořte zkrátka klidné, pohodlné a příjemné prostředí.

I v malé kuchyni to lze

Možná namítnete, že máte velmi malou kuchyni, kde je nemožné nacpat prostorný stůl a židle. Designéři dokážou však i nemožné. Proto existují chytré sety vyrobené pro malé kuchyně. Vaším jediným úkolem je vybrat stůl a sezení podle počtu strávníků i místa. Židle mohou být řešeny chytře, že kopírují přesný tvar stolu po zasunutí a nečouhají ven. Stůl je rovněž možné vyrobit protažením pracovní kuchyňské desky a židle ukrýt pod ní. Jestliže máte pouze kuchyňský kout, najděte místo pro jídelní set jinde. Třeba pod oknem v obýváku.

Jídelna v dobách našich babiček

V dobách našich babiček neexistovalo jíst oběd či večeři na klíně z pohovky anebo každý v jiném koutě. Právě to umožňovalo rodině debatovat a být pospolu. Zajímat se jeden o druhého a upevnit tak vztahy. Postupně jídelny vymizely, ale naštěstí zažívají renesanci a vrací se do módy. Pokud nemáte přímo jídelnu – stačí jídelní koutek. Ale rozhodně jeho vybavení v domácnosti nepodceňujte.

Obrázek: pixabay