Lepení vinylových tapet není žádný složitý oříšek. Díky jednoduchému návodu to zvládnete i vy

Fotografie: Freepik

Nalepit vinylové tapety není nic těžkého. Zvládne to každý průměrně zručný člověk. A proto si můžete pořídit tento skvělý doplněk interiéru i vy.

Vinylové tapety jsou skvělým způsobem, jak docílit nádherných stěn bez nutnosti umět malovat nebo být příliš zručný. Do svého domovu můžete dostat tisíce různých vzorů, barev a struktur. Toto všechno je možné získat za poměrně nízkou cenu, což přitahuje spoustu lidí. Na druhou stranu ale pak mohou vznikat problémy s jejich lepením. Velice snadno se totiž lámou a ohýbají. K dispozici jsou na papírové a netkané podložce.

Fotografie: Freepik

Jak si připravit povrch?

Místo, na které chcete tapetu instalovat, je důležité předem připravit. Jakákoli nepravidelnost, která bude na zdi, bude vidět také na vaší tapetě. Výjimkou může být pěnová základna: kvůli objemovému vzoru vady zmizí. Pokud jste na místě měli již tapetu, je nutné ji nejprve odstranit. Naneste na ni vodu pomocí válečku. Jakmile nabobtná, odstraníte ji špachtlí.

Pokud chcete mít světlé tapety, měli byste je lepit na světlý povrch, anebo všechna tmavá místa na zdi odstranit (přetřít bílou barvou nebo tmelem). Pokud jsou vaše stěny dost poškozené, dejte přednost vzorovaným tapetám, které nerovný povrch opticky skryjí.

Lepidlo na tapety

Je samozřejmé, že tapety nemůžete lepit jen tak něčím. Musíte použít speciální lepidlo na lepení vinylových tapet. Obvykle se jedná o vinylové lepidlo nebo PVA. Samotné tapety je potřeba si nastříhat a připravit. Pokud je pro vás problematické změřit si tapety, můžete je odříznout po přiložení k povrchu bez předchozího vypočítávání velikosti. Je dobré si tapetu umístit vzorem dolů na podlahu a pak ji natřít lepidlem. Tímto se vinylové tapety liší od těch ostatních (u nich se lepidlo nanáší na zeď). Naneste tenkou vrstvu lepidla, jinak přebytek na přední straně prosvítá a zničí kresbu.

Fotografie: Freepik

Lepení tapet

Každý nový pás tapety lepte výlučně jeden po druhém k ostatním. Pokud to papírová základna umožňuje, je vhodné spoj podložit tenkým pergamenem. Ten skryje zeď, pokud by došlo k rozevření spoje. Tapetu poté utěsněte tak, že ji přejedete gumovým válečkem – zejména na linii spoje. Přebytečné lepidlo ihned odstraňte lepidlem nebo houbičkou. Nechte tapety zaschnout při pokojové teplotě a se zavřenými okny, jinak by se mohla odlepit. Sušení nijak neurychlujte (fénem, světlem apod.).

Tipy na závěr

Aby si tapeta zachovala svůj vzhled co nejdéle, zkuste se držet těchto tipů:

  • Když tapetu lepíte nebo když poté schne, zamezte průvanu či jinému proudění vzduchu (zavřete okna a dveře, vypněte klimatizaci či ventilátor).
  • Povrch musí být suchý a zbavený nečistot.
  • Papírová vrstva na tapetě je chráněna vinylem, takže ji lze omývat.
  • Otvory pro zásuvky a dráty se stříhají až po úplném zaschnutí lepidla.

Zdroj: Redakce