Dřevěná vana v koupelně vám vyčaruje úsměv na tváři

Milovníci dřeva nejspíš zajásají, protože tento přírodní materiál se čím dál více začíná objevovat v koupelnách. Pokud jde o použití dřeva v koupelně, většina lidí se mu do teď vyhýbala z důvodu nepraktičnosti. V koupelně je však dřevo stejně módní a elegantní, jako v jiných částech domu. Ve skutečnosti je to právě dřevo, které působí hřejivě, elegantně, luxusně. A nejde pouze o obklady, rohože a koupelnové doplňky, ale přímo o vany a umývadla.

Dřív jste se s dřevěnou vanou mohli setkat spíš v lázních, dnes již pronikají do domácnosti. Dřevěná vana totiž nezebe a výtečně izoluje teplo, tudíž voda chladne pomaleji a horkou lázeň si užijete mnohem déle, bez nutnosti stále dopouštět teplou vodu. Navíc relaxace a přírodní materiál patří k sobě.

Nepraktičnost tedy není to, co člověka odradí od pořízení si dřevěné vany. Odradí vás nejspíš velmi vysoká cena. Aby taková vana odolala vlhkému prostředí, plísním a hnilobě, musí projít při výrobě zvláštním procesem sušení. Na výrobu dřevěné vany se rovněž nehodí kdejaké dřevo. I to se pak odrazí na její ceně. Mimo vybraného dřeva a speciálního postupu se při výrobě vana ošetřuje i speciálními oleji, aby nenasakovala vodu.

Mnozí výrobci navíc zanášejí do horní vrstvy laku ještě nanočástice stříbra, které likvidují vlhkem utvářené bakterie, tím dřevu poskytují ještě větší ochranu. Lak mimo jiné chrání vanu před mechanickým poškozením a zajišťuje hladkost, pohodlí a příjemný pocit na dotek, třísku si do zadnice tedy nezadřete. Uznejte sami, že taková kvalita a luxus nemůže být zadarmo. Některé vany jsou učiněná umělecká díla.

Na trhu existují i dřevěné vany v rustikálním stylu (připomínající dřevěné kádě), které jsou cenově veselejší. Pokud máte v koupelně méně místa, jsou v nabídce i sedací kádě. Před nákupem se určitě vyplatí zjistit více informací o výrobku – tedy typ dřeva, ošetření, povrchové úpravě i následné doporučené péči.

Fotografie: Flamtinense4, Decoist