Levný a zároveň účinný způsob péče o domácnost díky citronovému oleji. Jeho využití vás příjemně překvapí

Fotografie: Freepik

Hledáte prostředek, který vám pomůže provonět domov a současně jej zbavit bakterií? Pak byste rozhodně měli sáhnout po citronovém esenciálním oleji! Už jej nikdy neodložíte.

Citronová vůně je velice příjemná: spojujeme si ji se svěžestí a čistotou. Proto se vyplatí pořídit si citronový olej. Ten totiž nejen krásně voní, ale navíc je účinný při čištění nejrůznějších částí vaší domácnosti. Patří mezi přirozená řešení, která vám pomohou vymýtit chemikálie ze svého domova. Citronový olej je také skvělá dezinfekce a funguje i při leštění povrchů. Jakými způsoby jej můžete použít?

Levnější než chemikálie

Důvod, proč použít citronový olej je prostý: ušetříte peníze. Zatímco za chemikálie zaplatíte více. Navíc je zapotřebí několik různých čisticích prostředků, abyste vyčistili celou domácnost. Citronový olej je ekologický a bezpečný pro lidské zdraví, odstraňuje bakterie a nečistoty stejně dobře. Nedráždí pokožku – avšak i při použití citronového oleje používejte ochranné rukavice. Jemnou pokožku může podráždit.

Fotografie: Freepik

Čisticí síla

Citronový olej je univerzální. Můžete jej použít na podlahy, sprchové kouty, vany a umyvadla. Navíc se může pochlubit antibakteriálními vlastnostmi, kterých je zejména v koupelně hodně potřeba. Po vyčištění zůstane nejen zářící čistota, ale také nádherná vůně. S jeho pomocí se snadno zbavíte lepidla z nálepek (například na lednici, dveřích či kachličkách) i vodního kamene (na vodovodní baterii nebo zrcadle). Je velmi vhodné vyčistit jím i vnitřní část lednice. Pokud se vám nedaří perfektně vyčistit plochy, smíchejte jej s jedlou sodou, octem a kastilským tekutým mýdlem. S těmito čtyřmi přísadami po ruce můžete vyčistit vše ve vaší domácnosti!

Čištění podlahy

Pro vyčištění podlahy stačí nakapat 20 kapek citronového oleje. Chcete-li čistit hodně znečištěnou podlahu, přidejte také kastilské mýdlo. Pak už jen stačí mýt podlahy tak, jak jste zvyklí. Kromě toho, že povrch vyčistí, zvládne citronový olej také ochránit podlahu před nečistotami, bakteriemi i sedimenty. Je-li zapotřebí delšího působení, vytvořte si pastu. Smíchejte 200 g jedlé sody, 100 ml kastilského mýdla a 20 kapek citronového oleje. Nechte působit na silném znečištění. Pokud pasta zbude, můžete ji uchovat pro příští použití.

Fotografie: Freepik

Čištění oken a zrcadel

Pro tyto účely smíchejte 100 ml vody, 100 ml octa (a volitelně sklenici lihu) a 30 kapek citronového oleje. Pomocí rozprašovače aplikujte směs na okno či zrcadlo a vyleštěte. Citronový olej je možné použít místo leštidla v myčce na nádobí.

Provonění oblečení

Nepříjemný zápach ze skříně můžete snadno odstranit tak, že do zásuvky vložíte kousek látky namočeném v citronovém oleji. Oblečení bude vonět po citrusu a navíc se zbavíte případných můr.

Zdroj: Countryliving