Málokdo odolá kouzlu japonské zahrady. Na vytvoření stačí i malý pozemek

Japonské zahrady jsou pastvou pro oko a pohlazením po duši, jsou prostě úžasné, plné harmonie. Charakterizují jednoduchost a smysluplnou kombinaci přírodních prvků. V našich končinách by se spíše dalo hovořit o japonském aranžmá, vzhledem k rozdílným přírodním podmínkám, ale inspirace na takovou zahradu pochází z východní filozofie. Taková zahrada láká k meditaci a odpočinku.

V takové zahradě není nic nahodilé. Vše, co se v ní nalézá, má svůj smysl a místo. Platí to nejen o každém kameni, ale i rostlinách. Zbudování takové zahrady vyžaduje pečlivé promyšlení. Tento typ zahrady si lze zbudovat i v poměrně malé zahrádce, předzahrádce, ale stejně tak i v rozlehlé zahradě, kde se můžete procházet. Čím větší zahrada, tím promyšlenější postup, většinou to vyžaduje znalce. Jestliže máte zahrádku příjemných rozměrů, můžete se pokusit o zbudování japonské zahrady sami.

  • Klíčový je přírodní a co nejvíce přirozený vzhled.

  • Využijte veškerých dostupných přírodních materiálů: písek, kámen, dřevo apod.

  • Mimo rostlin nezapomínejte také na vodní elementy: vodopády, potůčky, jezírka.

  • Z rostlin se do takové zahrady v našich končinách hodí zejména mechy, kapradiny, ale zkusit můžete i bambus a bonsaje v miniaturizované formě, zmenšeniny stromů, ať už jehličnany či listnaté stromy s barevnými listy.

  • Co se týče zahradních dekorací, tak velmi obezřetně. Použít je lze, ale s mírou. Určitě se do takové zahrady nehodí trpaslíci a podobný typ dekorace. Ale dobře budou vypadat různé lucerničky a lampy, nášlapné kameny, kamenné chodníčky, můstky, zvonky, lavičky, nádoby na vodu, krmítka a fontány pro ptáky.

Dřeviny do japonské zahrady

Do japonské zahrady se nejvíce hodí sakury, javory, jinany, borovice, bambusy, keříky, pivoňky, rododendrony, magnólie, mochna křovitá a další.

Bonsaje

Miniatury běžných stromů mají v japonské zahradě své místo. Vypěstovat si je můžete sami, ale je to běh na dlouhou trať a práce spíš pro ty zkušenější zahradníky. Rychlejší je tyto rostlinky koupit, ale počítejte s tím, že nejde o nic levného. Pro tvorbu bonsají se hodí nejlépe tyto dřeviny: modříny, akáty, cypřišky, borovice, javory, zeravy, buky, vrby, zlatice, mochny, jilmy, ale i ovocné stromky, třeba jabloně. Zkusit můžete samozřejmě i jiné.

Mimo stromků a keříků nezapomínejte i na rostliny, jako jsou okrasné traviny, kapradiny, mechy a rovněž vodní rostliny.

Fotografie: Freshome