Koupelna bude zářit čistotou každý den. Stačí se jí věnovat 15 minut jednou týdně

Fotografie: Getty Images

Koupelna je místem, které denně využívá celá rodina. I proto jí musí být při úklidu věnována zvláštní pozornost. Snadno se zde množí bakterie, které mohou být nebezpečné pro vaše zdraví.

Příliš hezky určitě také nepůsobí usazeniny vodního kamene, skvrny od mýdla nebo špinavé spárovací hmoty. Přitom stačí pouhých 15 minut denně, aby koupelna zářila čistotou. Poradíme, jak rychle a efektivně dosáhnout tohoto cíle.

Každodenní úkoly

Nejprve musíte mít potřebné pomůcky: gumové rukavice, mycí houbu, papírový ručník, hadřík, toaletní dezinfekční prostředek a prostředek na okna a čištění koupelen. Denně odstraňujte prach z polic a jiných plochých povrchů. Nepotřebujete k tomu žádné speciální prostředky, stačí povrch otřít hadříkem. Je nezbytné denně čistit také záchodovou mísu. Vhodný dezinfekční prostředek naneste rovnoměrně po celém povrchu mísy a poté ponechte po dobu několika minut působit. Mezitím můžete vyčistit zbytek toalety.

Fotografie: Freepik

Na co je třeba pamatovat?

V koupelně se také vyplatí udržovat pořádek. Každý den je dobré pokusit se věci vrátit na původní místo. Stojí za zvážení, které věci používáte denně a měly by být na očích a které je možné uklidit do skříněk. Pravidelně byste také měli zkontrolovat stav keramických obkladů a spár: čas od času je otřete a pokud se objeví plísně), ihned použijte vhodný fungicid.

Podlaha musí být pravidelně myta, protože kromě toho, že se zde snadno množí bakterie, může se zde držet také vlhkost a plísně. Pokud i přes veškeré úsilí není vaše koupelna dokonalá, použijte osvědčené metody mechanického čištění. Pomůže také, pokud budete koupelnu pravidelně větrat, abyste zabránili vzniku zatuchlého pachu.

Jde to i bez chemie?

Pokud z různých důvodů nemůžete nebo nechcete sáhnout po chemických prostředcích, většinou existují i stejně účinné přírodní varianty. Můžete si snadno vyrobit domácí čisticí prostředky.

Vše, co potřebujete, je ocet, jedlá soda, citron, voda a volitelný éterický olej. Chcete-li získat univerzální čisticí prostředek, smíchejte vodu s octem v lahvi a nastříkejte jej znečištěné povrchy. Specifická vůně octa by měla rychle zmizet. Pomůže také, když do směsi přidáte několik kapek svého oblíbeného éterického oleje.

Fotografie: Freepik

Na tvrdé usazeniny vodního kamene můžete položit plátek citronu, po 15 minutách místo opláchnout a otřít do sucha hadříkem.

Některé druhy nečistot lze ošetřit také pastou ze sody. Sodu smíchejte s trochou vody, naneste ji na znečištěné povrchy a hadříkem zapracujte. Poté opláchněte vodou a v případě potřeby opakujte, dokud nedosáhnete požadovaného účinku.

Soda bude také fungovat jako bezpečný čistič toalet – prášek dejte do mísy a pořádně mísu vydrhněte toaletním kartáčem a poté spláchněte. Dalším ekologickým způsobem, jak odstranit v koupelně odolné nečistoty, může být tlakový čistič. Pára si přirozeně poradí s nečistotami, a navíc dezinfikuje vyčištěné povrchy.

Zdroj: Goodhousekeeping

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]