Mezi pokojovými rostlinami může číhat velké nebezpečí, o kterém skoro nikdo neví

Fotografie: Depositphotos

Tato rostlina je oblíbeným doplňkem řady domácností. Jen málokdo ale také ví, že jde o jedovatou rostlinu, která může být pro lidi i domácí mazlíčky smrtelná. Zvažte, zda je diefenbachie skutečně tou správnou volbou pro pěstování ve vaší domácnosti.

Difenbachie je druh pokojové rostliny s velkými dvoubarevnými listy. Je velmi toxická a u lidí může dojít k otravě, pokud člověk pozře listy, stonek nebo kořen rostliny. Proto jsou nejvíce ohroženy malé děti, jelikož mají sklon vkládat si do úst cokoliv, co někde najdou.

Mezi jedovaté složky patří kyselina šťavelová a asparagin (bílkovina nacházející se v této rostlině).

Fotografie: Freepik

Jak poznáte otravu?

  • Pálení v ústech nebo v krku
  • Poškození rohovky oka
  • Průjem
  • Bolest očí
  • Chraplavý hlas
  • Nevolnost nebo zvracení
  • Otok a puchýře v ústech nebo jazyku

Co dělat při otravě?

Otřete si ústa studeným vlhkým hadříkem. Dejte pacientovi pít mléko a neprodleně navštivte lékaře. Upozorněte ho, o co se jedná, a dále se řiďte jeho pokyny. Pokud kontakt s jedem není rozsáhlý, příznaky obvykle odezní během několika dnů. U pacientů, kteří mají vážný kontakt s rostlinou, je nutná delší doba hospitalizace, ale málokdy bývá otrava smrtelná.

Fotografie: Freepik

Myslete na prevenci

Pokud tedy doma pěstujete difenbachii, dobře si rozmyslete, kam ji umístíte a zda to vůbec stojí za to riziko. I když si možná říkáte, že existují i další jedovaté pokojové rostliny, tahle patří rozhodně k těm nejnebezpečnějším. Právě difenbachie způsobuje časté otravy dětem a domácím mazlíčkům. Nejsilnější reakci vyvolává šťáva ze stonku. Není však ani nutně potřeba, abyste ji požili, způsobuje totiž již silné podráždění kůže. Jestliže se vám šťáva omylem dostane do očí, způsobí silné svědění a pálení. Poté může následovat velmi vážný zánět spojivek. Jestliže tuto rostlinu doma máte, zajistěte, aby se nedostala do blízkosti dětí ani zvířat a i vy sami s ní zacházejte nesmírně opatrně.

Zdroj: GardeningKnowHow

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]