Mezi překvapivé alternativy meditace patří i úklid domácnosti

Když se vysloví meditace, většina lidí si představí člověka sedícího pohodlně na zemi, který má překřížené nohy, přivřené oči a nevnímá okolní svět. Pravdou však je, že meditovat lze různými způsoby. Dokonce existuje i meditace chůzí.

Meditovat můžete v podstatě kdykoliv a kdekoliv, protože způsobů, jak meditovat je spousty. Věřte nebo ne, patří zde i úklid. Tím, že má člověk uklízeno v prostředí, kde se vyskytuje, dojde mnohem snáze k uvolnění. Meditovat v zaprášeném bytě plného zbytečností snad ani není možné. Navíc uklízená domácnost může mnohé z nás naplňovat zvláštním pocitem vnitřního uspokojení.

Určitě už jste to někdy i sami na vlastní kůži zažili. Uklízíte klidovým tempem, prozpěvujete si, usmíváte se, nikam se nehoníte. Těšíte se, až bude vše uklízené, voňavé a vy si sednete s knížkou nebo šálkem kávy. Tehdy se začnete kochat a pocítíte vnitřní uspokojení. Meditace je de facto cesta sama do sebe a jaká ta cesta bude, je velmi individuální. Úkolem meditace je zklidnit mysl. A každý ke zklidnění může dojít jiným způsobem. Například při chůzi, při cvičení jógy či tai chi, při tanci, kreslení, háčkování, ale i prostřednictvím úklidu.

Chůze

Chůze je pravděpodobně jednou z nejlepších alternativ k meditaci, kterou můžete udělat kdykoli potřebujete, abyste si vyčistili hlavu, nebo chcete pouze dosáhnout klidného a uvolněného stavu.

Jóga

Jóga a další podobná cvičení není pouze pro vybudování hezkého a pevného těla, jedná se veskrze o práci s dechem, kdy si díky vědomému dýchání zklidníte a více začnete uvědomovat sami sebe.

Tanec

Někteří se obracejí k tanci jako způsobu meditace. Když tančíme, vnímáme rytmus a své tělo, pohyby, necháme se odvést od všedních myšlenek.

Úklid

Podobně jako jóga, chůze, tanec či malování působí i uklízení. Ovšem za předpokladu, že se do úklidu pustíte s chutí a opravdu si jej užijete. Nemáme na mysli zběsilý úklid, bouchání věcmi a běhání po bytě. Pokud si úklid předem naplánujete, budete se těšit na výsledek a pojmete ho jako proces něčeho prospěšného, může být i skvělou pomůckou, jak zastavit tok těkavých a tíživých myšlenek. Vždyť manuální práce je odjakživa nejlepší medicína na psychiku. Stejně tak funguje i zahradničení.

Fotografie: Consciouslivingtv, Freedesignfile