Malý dům, velké možnosti: Důchodkyně se zabydlela v domácnosti, o které dlouho snila

Fotografie: Depositphotos

Tiny house nabízí finanční nezávislost, ale také místo pro plnohodnotný život. Své majitelce splnil sen a zároveň nabídl východisko z omezeného důchodového rozpočtu.

Odchod do důchodu představuje závěr jedné životní fáze. Nicméně se zdá, že moderní doba idylické představě důchodového věku plného odpočinku příliš nepřeje, a to nejen v Česku. Obavy z nedostatku financí dohání důchodce napříč kontinenty. Nicméně jistá americká dáma si s tímto strašákem poradila – pořídila si na důchod tiny house.

Život na pár metrech čtverečních?

Tiny house jsou stavby se vskutku miniaturní rozlohou. Obytná plocha se odráží od cca 15 m2 a končí kolem čísla 90. Nejčastěji však kolísá mezi 30 až 50 m2. Tak malý prostor může být do jisté míry omezující, nicméně pro člověka, který žije sám, může nabízet řešení nejen co se finanční nezávislosti týče.

Luanne se po odchodu do důchodu rozhodla vykročit do nové kapitoly svého života s grácií. Svůj stávající domov nechala za sebou a místo něho si pořídila minidomek o 26 m2. Stál ji 79 000 dolarů (asi 1,75 milionu Kč). Velká vstupní investice se však pozitivně odráží na každoměsíčních složenkách. Na nich Luanne nachází pouze výdaj 200 dolarů (cca 4 400 Kč) za pronájem pozemku, na kterém její domek stojí, a 25 dolarů (asi 550 Kč) za energie. Snadno si tak vystačí se svým důchodem a nemusí se omezovat.

Vítejte u Luanne doma

Luanne byla bydlením v mini domcích fascinována již delší čas. Jakmile tedy nadešel čas jejího odchodu do důchodu, rozhodla se, že minimalizuje své náklady a odloží nepotřebné věci. Zpočátku se tohoto skoku do neznáma bála, ale po nastěhování do domku od společnosti Incredible Tiny Homes ji obavy opustily. Od návrhu po nastěhování vše trvalo 1,5 roku.

malý domek zvenku

Dům o velikosti 40 m² k životu nabízí vše, co člověk potřebuje. I milionáři mohou tiše závidět

Interiér i exteriér Luannina domku je obložený dřevem. Plechová střecha skýtá útočiště před deštěm, který majitelka může sledovat jedním z devíti oken, jimiž domek disponuje. Největší okno je naproti vstupu, díky čemuž tiny house působí otevřeným dojmem. Domek má plně vybavenou kuchyni, prostor pro setkávání s krbem, koupelnu se sprchovým koutem a ložnici s velikou postelí.

Zdroj: Positive Vibration

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]