Poradí si i s těmi nejzákeřnějšími skvrnami na koberci. Bílý ocet i jedlá soda ušetří čas i námahu

Fotografie: Depositphotos

Čištění koberců bez drahých chemických prostředků je pro každou hospodyňku dobrým řešením. Seznamte se s postupy, které jsou ekologické a zároveň levné.

Koberce se poměrně dost znečišťují, i když to třeba zrovna není vidět. Máte-li totiž na koberci vzor, různé skvrny, prach a další nečistoty se v něm dobře ukryjí. Kde ovšem zůstala hygiena? Prach se chůzí po koberci rozvíří, a tím mohou trpět členové rodiny s alergiemi. V prachu se drží roztoči, což je pro vaše zdraví ještě horší.

Špinavé koberce ohrožují vaše zdraví

Kobercům se nevyhnou bakterie ani různé druhy špíny. Máte-li v bytě zvířata, která se zde volně pohybují, bude různých choroboplodných zárodků plný koberec. A pak taky ještě chlupy, případně jiné nečistoty, které zvířata přinesou z venku. Občas rozlijete do koberce nějakou tekutinu, anebo se po něm projdete v botách.

Jen luxování nestačí
Fotografie: Pixabay

Že luxujete? To ovšem nestačí. Ve vyšším kobercovém vlasu se nečistoty spíš stlačí ke tkanému podkladu, než aby se odstranily. Anebo se do kobercových vláken zamotají. Nečištěné koberce nejsou jen nevzhledné a plné roztočů a bakterií, ale taky začnou brzy páchnout. A zápachu z koberce byste se zbavili snad jen průmyslovým vyčištěním.

Běžné čištění koberců v domácnosti

Abyste tedy vy i vaše děti žili ve zdravém prostředí, je potřebné čas od času vyčistit koberce trochu pečlivěji. Optimální by to bylo tak 2x ročně.

  • Rozlité tekutiny a skvrny vyčistěte co nejdříve; tekutinu vysajte papírovými ubrousky, utěrkou nebo ručníkem. Jakmile by totiž skvrny či tekutina zaschly, bude velice těžké až nemožné je z koberce odstranit. K čištění skvrn můžete použít roztok vody s bílým octem nebo citronovou šťávu (kyselinu citronovou).
  • Koberec byste měli také občasně osvěžit a rozjasnit, jak doporučuje web TheSpruce. Koberec se po celé ploše posype jedlou sodou (pomocí hrubšího sítka nebo cedníčku) a nechá se několik hodin působit. V té době po koberci nešlapte. Soda absorbuje nejen mastné skvrny, ale také pohltí pachy. Následně pečlivě vyluxujte.

Konec chemikáliím a namáhavému drhnutí trouby. Sůl a jedlá soda se o vyčištění postarají téměř samy

Hloubkové čištění koberců

Abyste koberec vyčistili opravdu do hloubky, smíchejte půl litru horké vody s jednou lžící pracího prášku a lžící jedlé sody, přilijte 1/3 hrnku bílého octa a dobře promíchejte. Než vám připravený roztok vystydne, vyluxujte koberec. Připravený čisticí prostředek přelijte do lahvičky s rozprašovačem a tekutinu nanášejte po celém koberci. Web Zinoti doporučuje, abyste přípravek nechali působit asi 15 minut. Poté koberec vydrhněte kartáčem (rejžák).

Potom setřete savým hadrem vzniklou pěnu s nečistotami a ještě jednou prokartáčujte, tentokrát již bez čistidla. Nakonec vytřete hadrem zlehka namočeným v čisté vodě. Nechte uschnout. Na závěr můžete koberec znovu vyluxovat, aby se srovnal kobercový vlas. Tímto způsobem můžete vyčistit koberce a zároveň oživíte jejich barvu a zbavíte je zápachu.

Tipy pro vás

  • Abyste při drhnutí koberce rejžákem nemuseli lézt po čtyřech, pořiďte si kartáč na dlouhé násadě. Poslouží vám dokonale.
  • Existují i některé další způsoby čištění koberců „po domácku“. Na webu BydlímeÚtulně jsme vás o nich v minulosti informovali, takže můžete své koberce zkusit vyčistit i jinak. Připravené čisticí prostředky budete mít kdykoliv po ruce, neboť na čištění koberců lze použít ingredience, které se nacházejí v každé domácnosti. A kvůli každé skvrnce nebudete tedy muset běžet do prodejny.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]