Přívěs s holými stěnami nepůsobí jako příjemné místo k bydlení. Ovšem jen do chvíle, než se dotknete zdí na správném místě.
Ač určené k přechodnému ubytování nebo krátkodobému pronájmu, o to více vyžadují minidomky pozornosti z hlediska vybavení. A malý domek schovaný v přívěsu, který může sloužit pracovním i osobním účelům, kreativními nápady v zařízení úplně překypuje.
Malé, zato se vším všudy
Počin italského architekta Di Chiara z roku 2017 se jmenuje aVOID a na první pohled vypadá jako malý přívěs. Jeho interiér je ale sofistikovaně řešený prostor, jenž nabízí plnohodnotné bydlení na přechodnou dobu. Pro nenáročného člověka pak klidně i natrvalo. Podobně jako v případě majitele, který svůj miniaturní byt zařídil nábytkem ve stylu stavebnice LEGO, o němž jsme psali již dříve na BydlímeÚtulně, má i bydlení tohoto muže většinu vybavení schované ve zdech.
Prázdný prostor se tak v okamžiku může proměnit na kancelář, jídelnu se stolem pro čtyři osoby, kuchyňský kout nebo ložnici pro jednoho nebo dva lidi. Součástí domečku je i malá koupelna s toaletou a sprchou, jak uvádí portál HomeCrux. Využívaný prostor také do určité míry navyšuje malá terasa na střeše, která je přístupná z vnitřku domku po žebříku. Celý interiér je pak příjemně prosvětlen přirozeným světlem díky střešním oknům a prosklenému vchodu.
V karavanu postaveném na míru procestovala už 28 zemí. Užívá si i plynové spotřebiče a ledničku
Nekonečné možnosti využití
Využití projektu aVOID je velmi variabilní. Flexibilní rozložení prostoru umožňuje přeměnit jej jak na kancelář, tak také projektové studio, či dokonce pracovní zázemí typu kadeřnictví nebo pojízdné bistro. Vzhledem ke kompaktním rozměrům, které představují pouhých 9 m2 plochy, je možné domek jednoduše připojit za auto a odvézt tam, kde je potřeba. Poslouží tak i jako pohodlné bydlení na cestách, jak podotýká portál ITinyHouses.
Kromě stále oblíbenějšího minimalistického pojetí naplňuje aVOID i další kritéria moderního bydlení, jako je například udržitelnost. Budoucí modely tohoto projektu budou již mít k dispozici solární panely pro výrobu vlastní elektřiny a rovněž systém pro využití šedé vody. Těmi pilotní verze tohoto mikrobytu zatím nedisponuje.
Napište komentář