Postarší pár si užívá důchod v malém domku za nízké náklady. Úložný prostor však není sebemenší problém

Fotografie: Depositphotos

Bydlení ve velkém domě už je začínalo pomalu unavovat, a tak si pronajali tiny house. Tam se jim tak zalíbilo, že ho nakonec koupili.

Pro HomeHacks představili svoje bydlení starší manželé v důchodu. I přestože se jedná o aktivní jedince, přestěhování do tiny house pro ně znamenalo příjemnou změnu. Své koníčky a zájmy zkrátka upravili tak, aby pasovaly i do malého prostoru.

Bydlení bez starostí

Bonny a Ty se usadili v Pensylvánii v malebném prostředí města Elizabethtown. Bydlí v komunitě dalších „tiny-houserů“, přičemž za 15 000 Kč měsíčně mají k dispozici nádherné místo s výhledem na rybníček. Zde parkují svůj tiny house, který odkoupili za 1,1 milionu korun. Ano, odkoupili, neboť původně domek sloužil pro krátkodobé pronájmy typu AirBnB. Bonny a Ty si ho dlouhé dva roky pronajímali, než se rozhodli, že minimalistický životní styl je pro ně opravdu vhodný.

Jejich původní domov měl přibližně 280 m2, ze kterých se obytný prostor pro starší pár zmenšil na 30 m2. Svého rozhodnutí nicméně ani v nejmenším nelitují, podobně jako důchodkyně, o které jsme psali na Bydlíme Útulně. Obavy, kam odloží všechny své věci, se ukázaly jako liché a přechod k minimalismu se ukázal být snadnější, než předpokládali. Za velkou výhodu svého bydlení považují kromě zjednodušení svého života také to, že bydlí v blízkosti několika vnoučat.

Aby uhlíková stopa byla co nejmenší

Journey, jak se tiny house jmenuje, není přitom jejich jediné zázemí. Myšlenka ekologicky udržitelného života je natolik pohltila, že v současné době vlastní ještě přestavěnou dodávku a nezávislé sídlo u moře. Využívají v něm například „ostrovní systém“ domácí elektrárny, jak jej vysvětluje portál Elektřina, a nejsou tak závislí na distribuci.

Místo drahé nemovitosti se mladá žena zabydlela ve svépomocí zařízeném karavanu s osobitým interiérem

Ale zpět k tiny house v USA. Manželé mají typicky členěný prostor na přízemí a spací loft. Ten je přístupný po schodech, ve kterých mají zároveň mnoho úložného prostoru. Bonny si rovněž nemůže vynachválit svou prostornou kuchyni, i přestože troubu má pouze externího charakteru. Velkoryse řešená je také koupelna se sprchou a toaletou. A u vchodu pak zbývá místo tak akorát na pohodlná křesla.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]