Minimalistický interiér – méně mít, více žít! Věřte nebo ne, ale i to je možné

Jak již samotný název prozrazuje, minimalisticky zařízený interiér je takový, kde je interiér čistý a minimalistický – tedy vystačíte si s nejdůležitějším minimem. Což je v dnešní době reklam, které nám podsouvají, že se bez toho či onoho neobejdeme nelehký úkol.

Tento styl poslední dobou čím dál víc proniká do českých domácností, a to nejen z důvodu ušetřit finance na zařízení, ale právě pro jeho jednoduchost, přehlednost, vzdušnost a především, co nejméně práce. V dnešní hektické době je takovýto styl bydlení vítaný.

Vejdete-li do minimalisticky zařízeného interiéru, nepadá na vás tíha neuspořádanosti a přeplácanosti nahromaděných věcí. Nicméně zařídit interiér v tomto duchu není tak snadné, jak to vypadá. Minimalistický interiér by měl přeci jen budit pocit zabydlenosti, pohodu a být zároveň útulný.

Proč volit minimalismus?

Minimalismus se vyznačuje tím, že váš domov zkrátka neobtěžují zbytečnosti. Máte jen to, co opravdu potřebujete. Přebytečné věci vás nijak neruší, máte kolem sebe prostor a můžete volně dýchat. K tomu se pojí i úspora času při úklidu, kdy nemusíte zbavovat veškeré serepetičky prachu, utírat police, třídit drobnosti. Minimalistický interiér znamená mít méně a více žít. V takovém bytě nebo domě je světlo, čisto a čerstvý vzduch.

Kvalita před kvantitou

Namísto mnoha zbytečností se zde sází na kvalitu. Kde je velmi málo nábytku mohou být skutečně kvalitní kousky. Taková kvalitní kožená sedací souprava vydrží i několik generací. Svou roli zde hrají i použité materiály. Namísto levné PVC podlahy je vhodná dřevěná podlaha, která zároveň působí zmiňovaným útulným dojmem. Protože dřevo právě takové je. Aby nebylo takové bydlení nudné, využívá se pečlivě vybraných solitérních kousků – komoda, stoleček, zajímavá lampa, kusový koberec.

Jak se takový interiér vyznačuje?

Minimalistické bydlení má mnoho podob – může být od podlahy ke stropu zařízen stroze, kdy je součástí i jednoduchý nábytek. Začít už můžete však tím, že se rozloučíte se všemi zbytečnostmi, které se vám za ta léta doma nastřádaly. Minimalismus je svěží a vystačí si bez lapačů prachu a nadbytečných doplňků.

V takovém interiéru nenajdete ani mnoho koberečků, přehozů, záclonek, ubrusů a všeho, co znamená údržba, úklid a ztráta času. Na někoho může tento styl působit neosobně a odtažitě, tudíž není vhodný pro ty, co si potrpí právě na polštářky, malované hrníčky, dečky a jiné vystavované dekorace.

Základní prvky minimalistického interiéru

  • Nepřeplácaný a jednoduchý, bez zbytečných doplňků
  • Je čistý a má prosté linie
  • Interiéru dominuje jedna, maximálně dvě barvy
  • Vyznačuje se kvalitou. Z materiálu vítězí dřevo, sklo, kůže
  • Oblíbené jsou solitéry
  • Hlavním rysem je účelnost

Čím minimalistický interiér osvěžit?

Jak už jsme zmínili, o pohodu a útulnost se postará dřevo. I kvalitní nábytek udělá své. Místo dekorací naaranžujte květiny, ty do takového interiéru rozhodně patří. Aranžujte je ideálně do skleněných váz, akvárií. Obrazům ponechte jednoduché rámy. Když už koberec, tak bez vzorů a pouze jeden kus.

Obrázek: junckers, cityofzdesignblog