Mnoho Čechů si oblíbilo netradiční metodu boje proti hrabošům. Už žádná paseka na zahradě

Fotografie: Depositphotos

Hraboši jsou škůdci, které na své zahradě nevidí nikdo rád – a je občas těžké se jich zbavit. Díky tomuto triku je ale vyženete snadno a rychle.

Tito chlupatí škůdci sice vypadají roztomile a nevinně, ale na zahradách a polích ničí úrodu a způsobují velké škody jako žádný jiný škůdce. Přemýšlíte proto, jak se hrabošů na zahradě zbavit, aniž byste museli použít chemické přípravky? Existuje jeden šikovný a účinný trik, jak je vyhnat a zařídit, aby se už jen tak na vaši zahradu neodvážili. A potřebnou přísadu máte jistě doma.

Jaké škody hraboši způsobují?

Hraboš je druh drobného savce, který patří do čeledi křečkovitých. Vyskytuje se v celé Eurasii a Severní Americe. I když jsou hraboši známí jako velcí škůdci, ve skutečnosti jsou malých rozměrů – délka jejich těla je asi 15 cm i s ocasem. Kvůli svému vzhledu jsou také mnohdy zaměňováni s myšmi. Hraboši se obvykle živí v lesích, na loukách a v pustinách. Vedou večerní a noční život, takže je těžké je zahlédnout ve dne.

Ve svém bezprostředním okolí mohou hraboši způsobit značné škody na květinách, keřích a stromech. To, že se na zahradě usadil hraboš, poznáte snadno. Vytváří mělké tunely a systémy chodeb pod zemí, hnízda si tvoří ve shnilých stromech a starých kořenech stromů. Ohryzy rostlin viditelné na oddencích, listech, poupatech, plodech a jejich dalších částech a okousaná kůra stromů jsou také znakem výskytu hrabošů. Hraboši nejsou agresivní, ale při chycení nebo nesprávné manipulaci mohou kousnout. Proto je důležité chránit se před pokousáním například nošením silných pracovních rukavic.

Jak vyhnat hraboše ze zahrádky

Hraboši nesnášejí vůni nejrůznějších rostlin, vysaďte je proto na své záhony. Hlodavci v panice prchají před česnekem, komonicí, hořčicí, mátou, černým rybízem nebo císařskou korunou. Skvěle funguje především česnek, a to nejen ten zasazený. Ten představuje způsob, jak hraboše spolehlivě vyhnat ze zahrady, jelikož tito škůdci ho z nějakého důvodu přímo nenávidí. Na jeho pach reagují velkým stresem a strachem.

Fotografie: Pixabay

Dobrým způsobem, jak je zastrašit, je proto zastrčit pár rozdrcených stroužků česneku do tunelu vytvořeného hrabošem. Případně je také možné posypat tunely práškovým česnekem, který snadno seženete v každém obchodě s potravinami, nebo si ho i sami připravíte doma. Je garantovaným faktem, že česnek u každé z těchto forem bude mít na hraboše silný odstrašující účinek a neublíží vašim rostlinám ani půdě, což by se v případě použití chemických přípravků stát mohlo.

Zdroj: Familyhandyman

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]