Mobilní klimatizace nebo stropní ventilátor?

Letní teploty strmě stoupají a vy už doma nebo v kanceláři sotva dýcháte? Řešením může být stropní ventilátor nebo mobilní klimatizace. Co je na ochlazení nejlepší? Přečtěte si výhody a nevýhody obou řešení.

Mobilní klimatizace vs. stropní ventilátor

Mobilní klimatizace i ventilátory mají jeden hlavní úkol – udržet příjemnou teplotu v místnosti. Každý ale funguje na jiném principu. Zatímco ventilátor pouze rozvíří vzduch v místnosti, klimatizace jej skutečně ochladí.

Při výběru záleží na vašich preferencích, zvažte zejména tyto faktory:

  • Cena pořízení i provozu
  • Požadovaná teplota
  • Náročnost instalace
  • Účinky na tělo
  • Hlučnost

Co je mobilní klimatizace?

Mobilní klimatizaci, oproti té klasické, není třeba na pevno instalovat, kdykoliv ji přesunete, má jednoduché ovládání a nižší cenovku. Na druhou stranu ji ale musíte zapojit do zásuvky poblíž okna a má vyšší hlučnost.

Cena: Klimatizace vs. Ventilátor

Mobilní klimatizace je výrazně levnější než klasická a cena nejlevnějších je srovnatelná s kvalitními stropními ventilátory. Velký rozdíl ale vzniká v dlouhodobém měřítku, jelikož klimatizace spotřebuje násobně více energie.

Způsob chlazení

Klimatizace dokáže místnost zchladit i o 10 °C, přesně na požadovanou teplotu. Tak velký rozdíl teploty uvnitř a venku je ale nezdravý a při nesprávném používání klimatizace zvyšuje riziko nachlazení.

Stropní ventilátor může být problémový pro alergiky, jelikož spolu se vzduchem po místnosti rozvíří také prach. Kvalitní klimatizace naopak dokáže prach a další nečistoty ovzduší filtrovat.

Náročnost instalace

Mobilní klimatizaci není třeba instalovat, stačí ji přinést do místnosti, postavit poblíž okna a zapnout. Připojení stropního ventilátoru ale také není náročné a podle návodu jej zvládne každý.

Každému vyhovuje něco jiného. Rozhodněte se, které řešení je ideální pro vás nebo klimatizaci a ventilátor kombinujte. Můžete je střídat dle potřeby a venkovní teploty.