Mulčování kartonovým papírem vytvoří rostlinám harmonické podmínky. Zabrání plevelu i odpařování vody

Fotografie: Richard Wheeler (Zephyris) / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Mulčování je oblíbená zahradnická metoda, která přináší řadu pozitivních efektů při pěstování plodin. K mulčování však můžete použít i obyčejný karton.

K tradičním mulčovacím materiálům se řadí dřevěná štěpka, kůra či sláma, ale používají se i plastové desky. Stejně efektivním a velmi ekologickým materiálem vhodným k mulčování je i obyčejný karton. Jakým způsobem ho můžete v zahradě použít a jaké výhody přináší mulčování pomocí kartonového papíru?

Proč byste měli mulčovat

Mulčování je efektivní způsob, jak zabránit růstu plevelů kolem užitných rostlin. Jakýkoliv materiál použitý k mulčování zabraňuje růstu nežádoucího plevele a jeho zakořenění. Ušetří vám také spoustu času, který byste museli strávit pletím. Každý mulč se vlivem povětrnostních podmínek postupně rozkládá, mění se na organickou hmotu, a obohacuje tak půdu o další složky.

Půda překrytá mulčem je také mnohem lépe chráněná před odpařováním vody. To vám ušetří práci, vodu i náklady na zalévání. Pokud k mulčování použijete karton, který byste jinak vyhodili, jedná se o ekologické řešení, jak recyklovat již použitý materiál. Mulčování kartonem je také skvělé jako ochrana před škůdci, pro něž je mnohem obtížnější tuto bariéru překonat.

Jak mulčovat kartonem

K mulčování vybírejte krabice, které na sobě nemají lepenku nebo lesklý povrch. Ideální jsou klasické hnědé kartony, hladké nebo vlnité. Pokud jsou opatřené lepicí páskou, před použitím ji z kartonu odstraňte. Výhodou kartonových krabic je, že jimi můžete během chvilky zakrýt opravdu velkou plochu. Hodí se tak především jako mulč pod stromy a živé ploty.

Kvasnicové hnojivo vytvoří harmonické prostředí pro zahradní i pokojové rostliny

krabice
Fotografie: Freepik

Pokud kartony nařežete do pruhů, jednoduše s nimi zamulčujete i prostor mezi řádky vysazených plodin na záhoně. Aby kartony nepůsobily nevzhledně, zasypte je poté vrstvou zeminy, kompostu, listí nebo jiného vhodného materiálu. Karton se časem bude rozkládat, proto mějte připravenou další zásobu, kterou budete moci použít hned, jakmile místem opět začne prorůstat plevel.

Zdroj: Domek i Ogrodek

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]