Muž koupil historickou vanu a svépomocí se mu ji podařilo zrenovovat

Mnoho lidí trápí to stejné a tak přemýšlejí nad tím, zda jít do renovace vany, nebo ty staré oprýskané raději vyhodit a koupit nové. A je jedno, zda je to u vás doma, nebo na vaší chalupě. Pokud nechcete investovat nemalé peníze na koupi vany nové, můžete se pokusit starou vanu renovovat tak, jak to provedl i muž z našeho příběhu, který koupil starou historickou vanu s nožičkami, a vlastními silami z ní udělal novou.

Obroušení a přetmelení

Nejprve olepte kraje vany krycí páskou a odšroubujte všechny doplňkové díly. Pokud máte vanu nezapuštěnou, samostatně stojící, je to jednodušší. Dalším krokem je důkladné obroušení špíny a odmaštěním například pomocí acetonu.

K obroušení použijte nejlépe vlhký smirek, který zbaví vanu usazenin a zároveň naruší původní lak. Nový nátěr následně k povrchu lépe přilne.

V případě, že je vana v některých místech oprýskaná a chybí jí původní smalt, je vhodné tato místa přetmelit a druhý den přebrousit. Pokud se takové místo nachází po stranách či v ohybech vany, je lepší použít speciální nestékavý tmel. Při broušení tmelu je nutné ho zbrousit tak, aby nebyl znát na pohmat.

Pokud se tmel nezbrousí, lesklý nátěr následně všechny tmelené hrany, na kterých dochází k lomu světla, ukáže a výsledek nebude estetický.

Dva nátěry zaručí lesk a čistotu

Další krok představuje nanesení speciální nátěrové hmoty. Většinou jde o epoxidovou dvousložkovou nátěrovou hmotu, přičemž je vhodné email i tvrdidlo rozdělit na dvě části a druhý nátěr aplikovat přibližně po dvaceti čtyřech hodinách od prvního nátěru. Tato druhá vrstva zaručí krásný jednolitý lesklý povrch vany.

Nátěr, který by měl mít takovou konzistenci, aby nestékal ze svislých stěn, nanášejte pomocí kvalitního válečku. Pokud po prvním nátěru budou místa tmelení viditelná, znovu je před druhým nátěrem zbruste. Posledním krokem, pokud máte historickou vanu s nožičkami jako muž z našeho příspěvku, je odstranění rzi z kovových nožiček a jejich renovace a natření.

Fotografie: Imgur

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]