Za nejšpinavější místo v domácnosti je již tradičně považován záchod. Při jeho opuštění je vždy potřeba umýt si ruce. Je však potřeba rozbít některá tradiční pojetí.
Hlavním zdrojem choroboplodných zárodků se totiž může velmi snadno stát naopak kuchyně. Některé věci v kuchyni jsou až desetkrát špinavější než celá toaleta dohromady. Právě jejich skladováním pak vytváříme ty nejlepší podmínky pro to, aby se nám doma mohly množit všechny nebezpečné bakterie. Pouhá dezinfekce či saponáty ovšem k ochraně před nimi nemusí vůbec stačit.
Houbička na nádobí
Celkem neparadoxně to, co způsobuje čistotu ostatních věcí, je samo o sobě nejhorší. Nejspíše však neslyšíte poprvé, že právě mokrý a porézní materiál, ze kterého je tento nástroj vyroben, je pro bakterie tím nejlepším domovem. Každá stará žínka bude páchnout, což je však jen nepříjemné. Ještě horší je však to, že během mytí nádoby se všechny tyto zárodky dostávají na povrchy, s nimiž jsou v kontaktu. Tedy na talíře a příbory, kterými pak jíte.
Houby na nádobí proto měňte s čistým svědomím i jednou za týden. Také pro ni vyhraďte nějaké speciální místo, kde může opravdu důkladně uschnout. Lze také používat kartáč na nádobí. Ten se totiž snadněji celkově čistí a dezinfikuje.
Nádoby s plastovým a silikonovým víčkem
Plastové boxy na potraviny jsou vysoce pohodlné, ne však zrovna dvakrát bezpečné. Právě pod ráfky a na těsnících částech se mohou bakterie snadno schovat. Dostat je pryč je přitom opravdu náročné. Perfektní alternativou jsou nádoby skleněné nebo kovové. Sice jsou o trochu těžší a dražší, ale ve výsledku jde opět o vaše zdraví. Zde zkrátka nejsou kompromisy příliš na místě.
Nitro kávovaru
Obětí nejrůznějších mikrobů se mohou státi i milovníci kávy. Už nejeden z nich totiž zjistil, že má po prvním doušku zdravotní potíže. Podrobnější prohlídka vnitřku přístroje pak odhalila letitou plíseň. V nádrži se nachází nejrůznější druhy hub, například plíseň aspergillus. Ta se vám snadno dostane do plic a je příčinou mnoha onemocnění. Jestli vás popadla touha aparát prodat, zadržte. Není to vůbec potřeba, úplně stačí jeho pravidelné mytí a údržba.
V případě, že o jeho nákupu teprve uvažujete, volte kvalitní turecký, french press nebo gejzírový kávovar. Takové vyčistit určitě nezapomenete.
Poličky uvnitř lednice
„Jak vypadá lednička bez polic?” nabízí se logická otázka. Sice jsou police základem lednice, která je jinak vlastně jen prázdnou chlazenou bednou, ale právě v těchto regálech se snadno množí rizikové patogenní organismy. Mezi nimi například listerie a salmonela. Potraviny zde skladujte v nádobách nebo foliích, čímž jim zabráníte v kontaktu přímo s povrchem regálu. Samozřejmě ji celou nezapomeňte pravidelně čistit a dezinfikovat.
Dřevěné desky a prkénka
Jakýkoli dřevěný povrch pohlcuje pachy. Stejně tak jeho čištění od drobných nečistot je obtížné, protože snadno zalezou do zářezů. Posléze se stávají základem pro zrod mikroorganismů a jejich další množení. Pokud je to možné, vyměňte dřevo za sklo, případně kameninu. Není-li to proveditelné, opatřete si těchto prkének alespoň několik, každé pro jiný druh masa nebo na zeleninu.
Pro skutečnou čistotu kuchyně ji pravidelně uklízejte a zmíněným položkám věnujte zvláštní pozornost. Chráníte tak sebe i rodinu před nejrůznějšími zdravotními problémy.
Zdroj: Sovkusom