Myslíte v zimě také na ptáčky? Podívejte se na nejlepší ptačí menu

Sníh, mráz, plískanice a nevlídné počasí. Přesně takový může být prosinec, leden i únor. Většina lidí je ráda, když nemusí do takového nečasu vystrčit nos. Ale co tvorečkové, kteří celoročně žijí venku a nemohou se ukrýt někam do tepla?

Mnoho zvířátek během zimy velmi obtížně hledá potravu pod sněhem či ledem. Proto je vhodné, když jim jejich těžký život usnadníme a přihodíme něco na zub či do zobáčku. Jestli ještě nemáte ptačí budku, hurá na to. Ať už ji umístíte na zahradu nebo balkon. Určitě se vám na jaře odvděčí krásným ptačím zpěvem a cvrlikáním.

Slunečnicová semena

Jasným favoritem, kterým nic nepokazíte jsou slunečnicová semena, zbytky vyloupaných ořechů, trochu máku. Přihodit můžete i ovesné vločky, strouhanou mrkvičku, neškvařené a neslané sádlo či lůj a dokonce i kousky syrového masa. Sledovat ptačí hostinu je určitě lepší než čučet znuděně do prázdna nebo sledovat hlouposti v televizi. Navíc můžete takto své děti učit poznávat ptáčky. Podle toho pak lépe dokážete připravit to nejlepší ptačí menu. Každý ptáček má rád něco jiného.

  • Kosi a kvíčaly – milují sušené plody jeřabin a jablka

  • Brhlíci, sýkorky a strakapoudi – budou vám vděční za lojové koule

  • Vrabci – si skromně pochutnají na sušeném bílém pečivu (veka, toustový chléb) a strouhance

Poznámka

Nedávejte ptákům pečivo, kde je sůl. Tu nejdříve důkladně odrolte. Nedávejte ptákům ani kváskový či kynutý chléb a zbytky jídel.

Umístění krmítka

Důležité je i umístění krmítka tak, aby ptačí hostina neskončila tím, že se ptáček stane potravou nějakého predátora – nejčastěji kočky. Tudíž si na umístění krmítka dejte záležet. Mimo predátorů by do krmítka nemělo pršet a foukat vítr. Pokud poskytnete ptáčkům bezpečné místo i potravu, odmění se vám svou přítomností. Nejkrásnější a nejvzácnější host v krmítku je čečetka zimní (drobný ptáček z čeledi pěnkavovitých) či brkoslav severní (zpěvný ptáček o velikosti špačka).

Obrázek: pixabay