Na první pohled se zdá, že jde o skleník. Jedná se však o dům, ve kterém žije mladý pár

Když se řekne skleník, tak si lidé představí zahradu a místo pro pěstování rostlin. A když se řekne zima, napadne mnohé z vás nejen sníh a lyžování, ale také zvýšené výdaje za teplo a energii. V zimě se musí více topit. A to v České republice zdaleka nemáme zimy tak kruté jako v jiných částech světa, například ve Švédsku.

Zde ovšem jeden manželský pár přišel s velmi originálním řešením, jak své výdaje za teplo snížit, mít doma teplo a navíc i stále čerstvé ovoce a zeleninu. Tímto řešením je obrovský skleník, který si kolem svého domu nechal postavit.

Originální řešení – bydlení ve skle

Charles Sacilotto a Marie Granmarová žijí v jedné z nejchladnějších oblastí Švédska. Jejich výdaje za teplo tak byly každý rok velmi vysoké. Nakonec se rozhodli, že, aby své výdaje za teplo snížili, nebudou svůj dům nikterak nákladně zateplovat, ale uzavřou ho celý do jednoho velkého skleníku. Jak se rozhodli, tak také učinili, a kolem celého jejich domu tak nechali postavit speciální skleník. Skleník je vyroben ze čtyřmilimetrového tvrzeného bezpečnostního skla, které v zimě udržuje jejich dům v teple. Běžná zimní teplota se v této oblasti sice pohybuje několik stupňů pod nulou, ale uvnitř skleníku je příjemných patnáct až dvacet stupňů Celsia. Manželé se při stavbě svého skleníku inspirovali ekologickým domem ze sedmdesátých let, jehož autorem byl Bengt Warne. Díky skleníku své výdaje za energie snížily přibližně o polovinu.

Skvělé podmínky pro exotické ovoce

Oba manželé jsou navíc nadšení zahrádkáři, a tak se samozřejmě tyto jedinečné podmínky rozhodli využít také pro pěstování ovoce a zeleniny, které by jinak v běžných švédských podmínkách nebylo možné, včetně fíků či vinné révy. Na zahradě si dokonce postavili jezírko s rybičkami, které nikdy nezamrzá. Další výhodu přináší dům i v tom, že na jaře a na podzim obvykle hodně prší, manželé ale mohou v klidu sedět „venku“ na terase. Zároveň veškerou dešťovou vodu sbírají a následně používají k zalévání. Skleník manžele nijak neomezuje ani v létě, jednak švédská léta nejsou tak horká a jednak se většina oken skleníku dá automaticky otevřít, a dovnitř tak může proudit čerstvý vzduch.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]