Hypotéka je drahý luxus, který si už jen tak někdo nesjedná

Dřív bylo zvykem, že si mladí lidé brali na bydlení hypotéku. To se ovšem mění a již nebude tak lehké ji získat, protože se podmínky pro získání vlastního bydlení rapidně zhoršily. ČNB (Česká národní banka) přijala od října opatření, které výrazně zpřísnily podmínky pro poskytnutí HÚ (hypotečního úvěru).

Už více než rok není možné sjednat HÚ na nemovitost na její plnou hodnotu, žadatelé musí mít minimálně 10 % (většinou však 20%) z ceny pořizované nemovitosti. To značně komplikuje možnost pořídit si vlastní bydlení. Mladí lidé, kterým nenašetřili rodiče anebo si nestihli našetřit sami mají prostě smůlu. Hypotéka je už dnes luxus, který si nemůže dovolit každý.

Hypotéka – nedosažitelný sen

Navíc se v ČR průměrná sazba hypoték zvýšila a předpokládá se, že v příštím roce vyšplhá ještě mnohem výš. Vlastní úspory ve výši 20 % celkové sjednané částky a nutnost doložit i vysoký příjem (než bylo zvykem do 30.09.2018) činí z hypoték pro mnohé zájemce o vlastní bydlení nedosažitelný sen.

Chtěla-li si mladá rodina pořídit byt 3+1, musela mít naspořeno cca 1,5 milionu korun a rovněž prokázat příjem 50 tisíc hrubého. Od letošního října, kdy vyšly v platnost nové podmínky už potřebný měsíční příjem činí 76 tisíc korun, což je pro mnoho mladých domácností úplné scifi. Není se tedy čemu divit, že před říjnem brali mladí lidé finanční domy útokem, aby stihli ještě staré podmínky. Nové podmínky znemožní získání HÚ přibližně pětině domácností, které na ní ještě před říjnem dosáhly.

Zkuste si hypotéku nanečisto

Jestliže přeci jen plánujete pořídit si bydlení na HÚ doporučují odborníci, aby si to zájemce zkusil prvně nanečisto. Jak na to?

  • Začněte odkládat cvičně očekávanou splátku budoucího HÚ

  • Po určité době odkládání zvyšte tuto částku ještě o 20 až 40 %

  • Pracujte, pracuje a opět pracujte a spořte co jen to jde

To vše znamená drsné omezení osobního života, luxusu, na který jste byli zvyklí, do práce místo autem jezdit autobusem, omezit zábavu, kino, dovolenou, trávit v práci více času než s rodinou a přáteli. S největší pravděpodobností uznáte, že takto žít 20 nebo 30 let určitě nechcete…

Obrázek: pixabay.com