Pravdou je, že pes je rozhodně nejlepším přítelem člověka. Je ale také závazkem a plnohodnotným členem rodiny. Proto byste jeho pořízení měli dopředu důkladně zvážit.
Pokud přemýšlíte, že byste svůj život rádi sdíleli s pejskem, dříve, než si ho pořídíte, zvažte všechna pro a proti. Pořízením pejska se zavazujete o tohoto mazlíčka poctivě a svědomitě starat a zodpovídáte nejen za jeho zdravotní stav, ale i duševní pohodu. Každý pejsek potřebuje především váš čas a vaši pozornost. Pokud mu můžete tyto dvě potřeby naplnit, s největší pravděpodobností vám bude odměnou ten nejlepší přítel na světě. Trpělivost a péče totiž nekonečnou psí lásku přináší.
Pořízení psa je potřeba důkladně promyslet
Než si pejska doopravdy pořídíte, měli byste nejprve rozšířit své znalosti a vědomosti o vlastnosti jednotlivých plemen a jejich nárocích na péči a výchovu. Pořízením psa si do života přivádíte závazek na několik let, proto byste při výběru měli být opravdu opatrní a svědomití. Na tyto věci byste se při výběru měli rozhodně zaměřit.
Vyberte si to pravé plemeno pro vás
Při výběru potenciálního pejska neberte ohled pouze na jeho vzhled. Vybírejte především podle jeho potřeb a vlastností, které se co nejvíc hodí k vašemu životnímu stylu. Měli byste mít podobné nároky na fyzickou aktivitu i odpočinek. Pokud například trávíte spoustu času prací, ven vyrážíte na kratší procházky a nedisponujete obrovskou zahradou, neměli byste si pořizovat lovecké plemeno, které se potřebuje každý den vyběhat na velkém prostoru.
Vyberte si zdravé plemeno
Zdravotní péče psích mazlíčků bývá náročná i nákladná. Jak náchylná jsou jednotlivá plemena k různým nemocem, zjistíte jednoduše podle ceny nabídek pojištění. Čím vyšší je cena nabízeného zdravotního pojištění, tím rizikovější a náchylnější dané plemeno k různým onemocněním je.
Před pořízením štěněte navštivte chovnou stanici
Než si štěně domů pořídíte, měli byste se seznámit s prostředím, ve kterém on a jeho matka žili. Zdravotní stav jeho matky může prozradit, jaká budoucnost po zdravotní stránce na štěně čeká. Štěně by také mělo být vybavené očkovacím průkazem nebo osvědčením o odčervení. Zákon ukládá štěňata starší 3 měsíců označit čipem.
Nepořizujte si štěně z velkochovů nebo z pochybných zdrojů
Štěňata z velkochovů nebo množíren často bývají ve velmi špatném stavu. Mohou být nakažena přenosnými nemocemi a jejich špatný zdravotní stav se může projevit i v pozdějším věku. Špatné podmínky mohou mít vliv i na psychický stav štěněte, které si s sebou do života může odnést těžko léčitelné traumatické zážitky.
Vyhněte se podezřele levným nabídkám
Cena za některá psí plemena se pohybuje opravdu vysoko. Proto pokud narazíte na štěně s podezřele nízkou pořizovací cenou, s největší pravděpodobností je něco špatně. Štěňata mohou mít pochybný původ. Podezřele nízkou cenu mají štěňata kradená, nemocná nebo z velmi špatných podmínek. Podvodníci si často vybírají štěňata plemen francouzského buldočka, bišonka, pomeraniana a maltézského psíka.
Štěněti se musíte věnovat od začátku
Jakmile si pejska pořídíte, pečujte o něj, jako byste pečovali o vlastní dítě. Je potřeba dbát na jeho stravu, pečovat o jeho srst, zuby, drápky, psychickou pohodu a dostatek fyzické aktivity. Hned od první chvíle byste se měli věnovat jeho výcviku a výchově pomocí pozitivního přístupu. Usnadní vám to jak komunikaci s pejskem, tak jakékoliv interakce s dalšími lidmi, zvířaty i veterináři.
Zdroj: Djurbibeln