Nadměrná vlhkost v domácnosti může být zdraví nebezpečná. Naučte se ji efektivně eliminovat

Fotografie: Freepik

Nadměrná vlhkost je strašákem snad každé domácnosti. Stačí, když v místnosti sušíte prádlo a nevětráte. Po nějaké době se může objevit plíseň, navíc vysoká vlhkost vzduchu není hygienická. Mohou vzniknout různé alergie, přitom stačí dodržovat určité zásady a váš domov pro vás bude bezpečným místem.

Vlhkost se může stát chronickým stavem, proto je k jejímu odstranění přistoupit co nejdříve. Vlhkost se objeví až teď, když se místnosti obydlí. V koupelně a kuchyni používáme velké množství vody, která je spojená s přítomností vlhkosti. Při správném používání všech zařízení v bytě by se měla vlhkost odpařovat. Proto je důležité zařízení kontrolovat a v případě problému si zavolat odborníka.

Vlhkost poznáte podle tmavých skvrn

Vlhkostí mohou trpět stropy, verandy nebo i garáže. Poznáte ji podle šmouh a tmavých skvrn, které se budou zvětšovat a nabývat. Skvrny jsou neestetické, navíc se mohou vytvořit i na místech, kde bude těžké si jich všimnout. Poznat byste vlhkost mohli podle zápachu, který se hromadí na místě, kde je vlhkost zvýšená. Děje se tak hlavně v tmavých místnostech.

V boji proti plísním musíte být opatrní, protože výtrusy jsou škodlivé pro naše zdraví a alergie se mohou zhoršit. Napadnout mohou také dýchací cesty. Doma pravidelně kontrolujte pokoje, hlavně okolí oken. Kuchyni a koupelně by se měla věnovat větší pozornost.

Jestli se vám začne odlupovat barva ze stěn, může to být důsledkem nedostatku utěsnění. Důvodem je nedostatečná hydroizolace stropů i stěn a také zhoršení spár dlaždic především v koupelnách. Pokud se vám ucpe vodní potrubí nebo odtok, obraťte se na odborníka, abyste předešli vlhkosti a dalšímu zbytečnému opotřebení.

Všímejte si také nábytku nebo zrcadel

I na jednotlivých kouscích nábytku se mohou objevit skvrny, proto kontrolujte i dveře, prahy nebo dřevěný nábytek. Na povrchu zrcadel a skel zase můžete pozorovat kondenzaci. Jak se s vysokou vlhkostí vypořádat? Existují indikační pásky, které mění barvu, pokud se voda dostane dovnitř do místnosti. Jsou ekonomické a používají se velmi snadno.

Také si můžete domů pořídit vlhkoměr, který funguje na stejném principu jako teploměr. Měří úroveň vlhkosti. Vlhkost snížíte pravidelným větráním ve všech místnostech. Teplota uvnitř bytu by se měla pohybovat mezi 15 -20 stupni, aby se minimalizovala kondenzace. Nepřetápějte místnosti, pro pohlcení vlhkosti v kuchyních se používají digestoře.

Vlhkost mohou zvýšit také rostliny, proto si dávejte pozor na jejich množství v jedné místnosti. To stejné platí pro oblečení, sušit byste ho měli nejlépe venku na čerstvém vzduchu, ideální i v zimních měsících.

Na menší šmouhy a skvrny můžete používat speciální prostředky na plísně, pokud se jich ale nemůžete zbavit, budete muset zavolat odborníka, kterým vám poradí, jak postupovat dále. Možná vás bude čekat vymalování místnosti.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]