Orosená okna v bytě nemusí být velký problém. S vlhkostí si poradí i kočičí stelivo a kapradiny

orosené okno
Fotografie: Freepik

Orosená okna nejsou v domácnosti nic příjemného. Okolo nich se postupně začne vytvářet plíseň, astmatikům se zhoršuje kašel, dřevěné okenní rámy hnijí.

Máte už od podzimu orosená okna? Proč se na nich vlastně kondenzát vytváří a jak se ho zbavit? Vlhkost na oknech se začíná srážet v době, kdy se mění počasí, tedy s příchodem jiného ročního období. Nejčastěji se tak děje při vlhkém podzimu a v zimě. Tento jev je nejen nepříjemný na pohled, ale kapičky stékají kolem okna až na zeď a to může vést ke vzniku plísní. V případě dřevěných oken mohou začít hnít rámy.

Orosená okna v bytě

Jakmile se venku ochladí, začnete doma topit. A teplý vzduch je vlhčí, jak uvádí web FamilyHandyman. Když se tento teplý vlhký vzduch dostane na studené sklo, ochladí se a zkondenzuje. Vytvoří se z něj nejprve rosa a později i kapky. Čili velký teplotní rozdíl je základ pro kondenzování vlhkosti na skle, ale i na zdi. Každý z vás, v jehož domácnosti se tento problém objevuje, se bude určitě chtít nadměrné vlhkosti na oknech zbavit. Důležité je časté větrání, kromě toho vlhkost z okna utírejte a nenechte ji stékat po stěně.

Pokud se vám rosí všechna okna a hodně, může to být i špatnou izolací oken. Teplý vzduch škvírami proudí ven a studený dovnitř. A výsledkem jsou orosené okenní tabule. Nechte tedy okna zkontrolovat, případně můžete sami instalovat gumové těsnění. Pomoci by mohla i izolační fólie, dalším řešením je odvlhčovač nebo čistička vzduchu – ty odvedou přebytečnou vlhkost z místnosti. Máte-li v bytě příliš vlhký vzduch, může se tak k plísním přidat ještě zhoršení respiračních potíží členů rodiny. Kondenzace páry na skle se může objevit i tehdy, když málo větráte.

Zarosená okna budou minulostí. Vlhkost dokáže pohltit i kočičí stelivo a sůl

Neobvyklý, ale účinný pomocník

Vzduch v bytě je vlhký z vaření, koupání a sprchování, sušení prádla, z dýchání a dalších zdrojů. A pokud tuto vlhkost neodvětráte, srazí se na skle. Je tu však jeden pomocník, který bude vlhkost srážející se na sklech pohlcovat, radí web Kobieta. A tím je stelivo pro kočky. Když dokáže absorbovat kočičí moč, tak proč by nepohltilo čistou vodu. Na parapety oken, které se zamlžují a rosí, položte misku a do ní nasypte stelivo. Obsah nádoby průběžně obměňujte. Jakmile se ze steliva vytvoří hrudky, už je nasycené, a tudíž nefunkční.

Kapradiny dobře pohlcují vlhkost
Fotografie: Pixabay

S vlhkostí vzduchu v bytě pomohou i některé druhy rostlin, které ji využívají ku svému prospěchu: palmy, Nephrolepis a celá řada dalších kapradin, břečťan, Spathiphyllum. Na BydlímeÚtulně jsme také psali, že vlhkost vzduchu potřebují ke zdárnému růstu a kvetení orchideje. Takže i ty vám mohou s odvlhčením pomoci.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*