Blíží se vhodný čas na přepnutí oken do zimního režimu. Vyplatí se zkontrolovat i těsnění

Fotografie: Depositphotos

Připravte svá okna na nadcházející chladné období a proveďte před zimou jejich pravidelnou údržbu. Díky těmto jednoduchým krokům můžete výrazně ušetřit.

Aby vás v letošním roce vytápění vaší domácnosti nestálo celé jmění, vyplatí se podniknout určitá opatření, která omezí tepelné ztráty. Důležitou roli hraje především seřízení oken a jejich přenastavení do zimního režimu. Podle webu Genialne to zvládnete hravě sami i bez speciálního nářadí nebo pomoci profesionálů.

Jak připravit okna na zimu

Nejdříve začněte tím, že okna důkladně umyjete a zbavíte všech nečistot. Abyste se zbavili přilepeného pylu i další špíny, nemusíte nutně kupovat drahé speciální čisticí prostředky. Skvěle vám k tomuto účelu postačí suroviny z vaší domácnosti v kombinaci s teplou vodou, jak jsme doporučovali již v dřívějším článku na BydlímeÚtulně.

Při této příležitosti se vyplatí zkontrolovat, v jakém stavu se nachází těsnění na okenních rámech a další dílčí části, které mohou ovlivňovat fungování oken. Pokud vás trápí srážení vody na okenních tabulích, pak je nejspíš na vině příliš vysoká vlhkost v místnosti a nedostatečná výměna vzduchu, na což jsme upozorňovali už dříve na stránkách BydlímeÚtulně. Zvlášť v zimě je důležité krátce a intenzivně větrat, abyste předešli dalším problémům a nepříjemnostem.

Jak zjistit, v jakém režimu se okna nachází

Aktuální nastavení oken lze otestovat velmi jednoduchým způsobem. Připravit si k tomu musíte jen kus obyčejného papíru. Ten položte na okenní rám otevřeného okna a okno zavřete. Pokud jde papír snadno vytáhnout, je nastaven na nižší těsnění vhodné pro letní režim a na zimu byste jej měli podle webu iReceptář přepnout, abyste nepřicházeli o drahocenné teplo.

Fotografie: Vyacheslav Argenberg / Creative Commons / Attribution 4.0

Lidový zvyk vypnutého topení na noc je drahou chybou. Výdaje na energie ušetří i rychlé větrání

Jak přepnout okna do zimního režimu

Pomocí šroubováku nebo imbusového klíče změňte polohu jednotlivých čepů, které se nachází na boční straně okenního rámu. V zimním režimu by se měly nacházet ve vodorovné poloze. Jakmile všechny čepy patřičně upravíte, zopakujte test s papírem, abyste si změnu ověřili, a po celou zimu si vychutnávejte příjemný pocit tepla bez průvanu.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]