Hned se bude lépe dýchat. Plíseň ze zdí odstraní silná směs s octem

Fotografie: Depositphotos

Vlivem přílišné vlhkosti se na vašich stěnách mohou objevit stopy plísně. Abyste se tohoto problému zbavili, existuje naštěstí toto jednoduché řešení.

Čím větší vlhkost se ve vaší domácnosti vyskytuje a drží, tím větší pravděpodobnost vzniku plísní vám hrozí. Aby byla vaše domácnost před plísněmi uchráněna, dbejte na správné větrání a vytápění. Tyto dva faktory hrají při vzniku plísní největší roli. Správným vytápěním a větráním můžete vytvořit podmínky pro čistou a zdravou domácnost. V opačném případě vytváříte vynikající prostředí pro vznik a množení plísní.

Jak se zbavit plísní

Pokud se vám na stěně objeví šedozelená plíseň, ošetřete ji nějakým dezinfekčním přípravkem. Nemusíte nutně kupovat drahé prostředky plné chemie. Skvěle si s plísní poradí i jedlá soda a ocet. Skvrny důkladně ošetřete a nechte pořádně vyschnout. V žádném případě toto místo nezakrývejte tapetou ani kusem nábytku. Ke stěně se musí dostat vzduch, který ji vysuší. S omezeným přísunem vzduchu má plíseň opět lepší podmínky k růstu.

Jak zabránit vzniku plísní

Nejlepším způsobem, jak si udržet domácnost bez plísní, je pravidelně větrat. Neznamená to otevřít okno a celý den ho nechat otevřené, aby se vzduch mohl pravidelně vyměňovat. V pravidelných intervalech ale můžete otevřít okna v celé domácnosti a vytvořit průvan, díky kterému se vzduch v místnostech vymění mnohem rychleji. Okna nechte otevřená alespoň 3 minuty, pak zavřete a zapněte topení.

Zejména v zimních měsících je největší pravděpodobnost vzniku plísní v domácnosti. V místnostech často není tak teplo, jako v letních měsících, a vlhkost obsažená ve vzduchu je mnohem vyšší venku i uvnitř. Pokud budete dodržovat pravidelné větrání, prospějete tím nejen své domácnosti, ale i sobě. Díky čerstvému vzduchu se sníží míra vaší únavy, budete mnohem soustředěnější a zlepší se i vaše nálada.

plíseň na stěně
Fotografie: Freepik

Proč jsou plísně v domácnosti nebezpečné

Nejenže plísně na stěně ani v koupelně nevypadají hezky, ale také jsou zdraví škodlivé. Plísně produkují alergeny, mohou tedy způsobovat i alergickou reakci, a v některých případech produkují i toxické látky. Tyto látky se mohou do vašeho těla dostat dýcháním nebo i přes kůži. Pokud se u vás z ničeho nic objeví alergie, suchý kašel či dušnost, s největší pravděpodobností za to může právě plíseň.

Zdroj: Novi

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]