Námraza v ledničce: Nepříjemnost, kterou je třeba rychle řešit. Pomůže rozmrazovací sůl nebo obyčejná jedlá soda

Fotografie: Vlastní tvorba

Lednička je nezbytným domácím spotřebičem, ve kterém skladujeme potraviny, aby zůstaly čerstvé. Zjistěte, jak se ale poprat s námrazou, která se v ledničce může objevit.

Námraza se objevuje na stěnách ledničky, a je to nepříjemná situace, když na to přijdete moc pozdě. Vytváří se kvůli zadní stěně, která je chladnější a vnikají na ni kapičky vody, která při zapnutém termostatu zamrznou. Pokud se lednice nachladí na správnou teplotu, termostat se vypne. V opačném případě se ale začnou kapičky tvořit více, a na stěnách se začnou tvořit destičky ledu. Jak se takového jevu rychle zbavit?

Pomůže vám rozmrazovací sůl

Díky této metodě nebudete potřebovat odmrazování lednice více než jednou nebo dvakrát ročně, ať už máte starší nebo mladší model. Použití spočívá ve formě solného roztoku, který se poté aplikuje na stěny lednice. Pokud chcete tuto metodu provést, je nutné v první řadě ledničku vypnout. Poté stačí smíchat 2 polévkové lžíce soli s horkou vodou, nechat důkladně rozpustit a naplnit roztokem rozprašovač. Posledním krokem je nastříkat roztok na stěny pokryté ledem. Po několika minutách začne led tát.

Pokud začnou stěny lednice žloutnout, můžete využít klasický peroxid vodíku. Vezměte si rukavice, do hadříku nakapejte pár kapek peroxidu, a hadříkem stěny lednice řádně otřete. Působením vlastností peroxidu se stěny vybělí, a vytvoří se tenký ochranný film, který pomůže zabránit rychlé tvorbě další námrazy. Za pomocí těchto triků máte na další rozmrazování vystaráno.

Jedlá soda také skvěle funguje

Pokud nemáte k dispozici sůl, druhou ideální alternativou je jedlá soda. Nemá sice tak rychlé účinky jako solný roztok, ale výrazně napomáhá předcházet tvorbě vrstvy vlhkosti. Pro aplikaci posypte lžící jedlé sody stěny lednice, kde se nachází námraza. Nechte 20 minut odležet, a poté začněte drhnout led ze stěn. Díky podobným vlastnostem jako má sůl, se začne led pomalu rozpouštět a půjde lépe dolů.

Fotografie: Pexels

Na odstraňování ledu použijte například dřevěnou nebo plastovou stěrku, ale především na ní nevyužívejte moc velkou sílu, stěrka může snadno prasknout. Zároveň také ale dávejte pozor, abyste nepoškrábali povrch. Jakmile se zbavíte veškerého ledu, opláchněte vnitřní stěny hadříkem namočeným v čisté vodě, a vytřete do sucha. Poté můžete lednici zase bezpečně zapnout.

Zdroj: Goodhousekeeping

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]